paul1

Jak to, že v tom kotli pod námi je stále tolik magmatu?

Magma se tvoří pod povrchem země v hloubce až 60 km. Má menší hustotu než ochlazená kůra okolo, takže stoupá k povrchu a aktivně si proráží cestu přes trhliny. Z toho vznikají zemětřesení, když to někde praskne a trochu se to posune. Naposledy na Islandu vytekla láva v množství cca 300 tisíc krychlových metrů. Potom zase vybuchla sopka v oblasti Karibiku na ostrově sv. Vincenta. To se děje každoročně a na povrch země se dostávají formou výbuchů nebo výlevů tisíce krychlových metrů magmatu – lávy.
Někde by měla chybět. Za miliony roků musí být v pod povrchem obrovské dutiny, podle mne to tam vypadá jako ementálský sýr. Odkud se stále magma bere?

http://www.gvp­.cz/~kuceraj/ze­mepis/vulkaniz­mus.html

Nejlepší odpověď
Kepler

To, co se občas dostává přes zemskou kúru lze přirovnat k vymáčknutí beďára z kůže plejtváka. Podle wiki je objem Země 1,0832×10exp12 km krychlových, vyjádřeno v metrech krychlových by to bylo ještě miardkrát větší číslo. Dutiny nevznikají, vše se v té plastické a tekoucí mase hornin přetavuje a pohybuje.

Další odpovědi
Otazník123

Napadá mě, že by se vzniklé dutiny mohly zaplnit opět horninou, která poklesne z vyšších vrstev země a dutinu v podstatě zasype. Tato hornina se možná může působením tlaku a tepla proměnit zase na magma. Jenomže to by pak byly samé ďúry na povrchu 😁 Nevím, hodně zajímavá otázka!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.