bolak

Jak to že v počátcích internetu v ČR byla dostupná rychlost jen několik málo kbit za vteřinu a nyní jsou to stovky Mbit?

Co se změnilo, že je najednou možné „vyvinout“ takovou rychlost a předtím to možné nebylo?

Nejlepší odpověď
cochee

No právě ten vývoj, nové technologie, jak softwarové, tak hardwarové. Dovedeš si představit, jak musel být kdysi rušen signál, který se přiváděl po telefonní lince přes analogové ústředny, bez nějakých šumových filtrů, procházeje přes roztodivné součástky jako například mechanická relé? 😁

Další odpovědi
gecco

Primárně kabeláž…
😉
Pamatuju doby, kdy 1,2 kbaud modemy nejely na ´plno´ – dneska to běhá na optice – páteřní linky mají běžně 100 Gbaud, takže limitující je LastMile (jako obvykle)…
___
baud = bit/s

anonym

Všechno je vývojem chlapče,ted je ještě k tmu velká konkurence mezi poskytovateli,tak tlačí ceny dolů a rychlost se zvyšuje.

bolak

cochee: Ale ono i teď se to pořád zvyšuje, před 5ti lety když jsem si pořizoval internet, tak nabízeli max. 30Mbit skoro za tisícovku, teď mi nabízejí nevyšší možnou rychlost za stejnou cenu 300Mbit, a žádná nová technologie od té doby snad nepřišla.. pořád to jeden přes stejnou anténu, případně přes stejný optický kabely, nikdo nám tu od té doby nic nekopal ani nic neměnil.

cochee

To bude zase marketing 🙂 určitě máš optiku, ta to tak rychle uměla už od počátku, ale proč by tak vysokou rychlost nabízeli? Teď ji nabízet musí, abys nepřešel ke konkurenci. A mimo to, technologie se může upgradovat jen na „druhém konci světlovodu,“ bez zásahu na konci tvém.