Zvidatel

Jak to, že umírá tolik žen při porodu?

https://www.wor­ldometers.info/ v kategorii health – Deaths of mothers during birth, číslo neustále roste. Ta statistika je sice z celého světa, ale i tak se mi to číslo zdá veliké, za den přibude cca 1 000 úmrtí při porodu. A řeknete si, že když je to z celého světa, tak tam budou hlavně chudé státy a ženy žijící ve špatných podmínkách, ale plno z nich umírá v Evropě (včetně Česka), Americe, Asii a v jejich bohatých zemích a jsou to velmi často zdravé ženy, které předtím třeba ani neměly žádné zdravotní problémy.
Co vlastně způsobuje tu úmrtnost při porodu? Často se uvádí jen „komplikace při porodu“, ale co přesně je tím myšleno a proč vlastně nastávají (tak často)?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem našel jiné informace:
„Úmrtnost žen při porodu se za posledních 20 let snížila na polovinu. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva OSN, o níž informovala agentura AP. Dokument zároveň konstatuje, že k 99 procentům úmrtí při porodu dochází v rozvojových zemích a naprosté většině z nich lze zabránit.“
https://www.ty­den.cz/rubriky/zdra­vi/zdravi/umrtnost-zen-pri-porodu-se-za-20-let-snizila-na-polovinu_234644­.html
U nás i v jiných vyspělých státech je úmrtnost matek na řádově lepší úrovni, přesto se mohou vyskytovat různé komplikace, riziková těhotenství pod. Příčin je víc a jsou popsány zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Porod#Mate%C5%99sk%C­3%A1_%C3%BAmrtnost

Zvidatel

Kepler, Jak by řekl Mr. Edison, tak je to samozřejmě bulvár – vše, co není zákon, je bulvár. :'D
Ale i tak se mi tzo zdá vysoké, samozřejmě je to číslo menší jak v minulosti, ale i tak. Spousta komplikací při porodu.

Pepa25

Údaj jde rozkliknout a mají tam uvedené zdroje: článek WHO a studii z časopisu The Lancet z r.2010.
Číslo pořád roste kvůli tomu, že uvádějí „tento rok“ nebo „dnes“ …