Jak to, že Tunguská událost nastala ve vzduchu v asi 2000km² oblasti, kde vyvrátila a přelámala kolem 60 milionů stromů?

Co způsobí explozi ve vzduchu a né až na zemi? Pokud to byl asteroid či menší planetka, tak proč se prostě nezmenšovala díky extra rychlosti letu v atmosféře?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak nemusíš se vracet až do roku 1908. Stačí výbuch nad Čeljabinskem v roce 2013 a meteorit to určitě byl. Není třeba žádné teorie. Výbuch byl 30× silnější než atomová bomba shozená na Hirošimu.
http://www.sto­plusjednicka.cz/pred-rokem-vybuchl-nad-meteor-nad-celjabinskem-napachal-radu-skod

Prostě pokud je meteorit , nedej bože asteroid, velký. Celý se nevypaří a ještě před dopadem vybuchne, díky své obrovské kinetické energii.

Další odpovědi
Arne1

Ono vůbec není jasné, co se tam vlastně stalo. Mohlo to být stejně dobře ledové jádro komety jako i umělé kosmické těleso. Teorií na to téma bylo vymyšleno dost, najdi si nějakou literaturu.

Kepler

Takzvaná Tunguzská katastrofa, byla podle nejpravděpodob­nějších zjištění jen střet s menší ledovou (sněhovou) kometou. Explozi v atmosféře způsobilo extrémní aerodynamické přehřátí (tření). Takhle bouchnou i kamenné skály velikosti autobusu (viz Čeljabinsk). Jen od jistých mezí dopadnou takové objekty až na povrch Země. Vzdor výzkumným výpravám se tehdy ani později na povrchu země nenašlo nic. Exploze nastala v atmosféře a zůstaly stát jen stromy pod epicentrem. Proč, to asi každý pochopí, vzhledem k tomu jak se tlakové vlny šíří..

aliendrone

Explozi ve vzduchu způsobí nerovnoměrný přenos tepla. Předpokládané těleso (v podstatě „sněhová“ koule z CO2, methanu, vody, prachu atd.) nebylo homogenní, různými trhlinami teplo vznikající prudkým třením o atmosféru těmito tepelnými mosty prostupovalo dovnitř, kde docházelo k prudkému zplynování zmíněných látek. A co se stane s ohřívaným papiňákem, když mu ucpeš ventil jistě víš. Tohle bylo jen o pár milionů kil těžší a pár desítek km/s rychlejší – ergo to dalo „trochu“ větší pecku. A protože to bylo z vody, metanu, CO2 (jako spousta jeho kamarádů), nenašly se žádné kamenné pozůstatky. Prostě se těleso vypařilo, stejně jako se nakonec rozpustil ledovec, co potopil Titanic. Vot éto vsjo, nikakája záhada.