mosoj

Jak to, že titan uměli vyrobit pouze Rusové ?

Jak to, že v průmyslovém měřítku uměli vyrobit titan pouze Rusové a Američané jim technologii výroby museli ukradnout ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nešlo tolik ani o technologi, jako spíš o dostupnost titanové suroviny. Tam měli Rusové náskok. Výroba titanu z rudy až takový problém není, jako spíš jeho zpracování a obrábění. Rusové potřebovali titan na atomové ponorky a tak s tou technologií zpracování dřív pohnuli. Pak se Amíci naučili těžit titanové konkrece ze dna Pacifiku a zpoždění dohnali.

Další odpovědi
Klaproth

Že by odplata za ukradený postup výroby atomové bomby?

Emefej

Pokud myslíš Krollův proces výroby titanu z června 1938, patentovaný v USA dne 25.6.1940 pod číslem 2.205.854, tak také nechápu, proč ho Rusům kradli.

Zdroj: http://www.go­ogle.com/paten­ts/US2205854

gecco

Asi dobrej oddíl, ne??
Však jsou dodnes světově na špici vědy, techniky, průmyslu i ekonomiky, ne?
😁

Lamalam

V průmyslovém měřítku se titan začal vyrábět v roce 1948 v USA. V roce 1952 činila roční výroba 1000 tun. V roce 1957 se zahájením výroby letadla DC-7 vzrostla na 6000 tun.

Sověti začali pokusně vyrábět titan v roce 1950 podle původní Krollovy metody patentované v USA, postupem času jí vylepšili zavedením tlakové redukce podle prof. Begunova. Begunov si svou metodu nechal patentovat až v roce 2012 (patent RU 2559075). Do té doby nepodléhal sovětský postup výroby titanu žádné právní ochraně. Průmyslová výroba titanu byla v SSSR zahájena až 29.6.1956 v Zá­poroží na Ukrajině.

Zdroje: JAFEL; PROMISEL. The Science, Technology and Application of Titanium, Elsevier, 2013.
http://www.ti­met.com/about-timet/timeline
http://ztmc.zp­.ua/en/company/com­bine-history

anonym

Pššššt!
Nevzpomínej Rusy, nebo otázka půjde do kelu.

mosoj

Šlo opravdu o tu technologii. Zásob měli dost. Na výrobu letounu SR 71 potřebovali amíci tittan a kupovali ho přes prostředníky.

Zde jsou vyjmenována významná naleziště "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Titan_(prvek)