dust8

Jak to, že šváb dokáže žít nějaký ten čas i bez hlavy? To nepotřebuje k životu mozek?

Nejlepší odpověď
marci1

Bez hlavy mohou švábi žít poměrně v pohodě až několik týdnů. Švábi totiž nemají krevní tlak podobný tomu lidskému. „V jejich těle nenajdete takové krevní řečiště, jaké znáte. Švábi mají otevřený systém, v němž je mnohem menší tlak. To znamená, že když jim useknete hlavu, jejich krk se zatáhne a pak nedojde k žádnému nekontrolovanému krvácení. Bezhlaví švábi neřeší ani problém s dýcháním; kyslík se do jejich těla totiž nedostává ústy nebo nosem, ale průduchy v každé části těla. Přijde-li tedy šváb o průduchy na hlavě, má na těle ještě spoustu dalších. A ještě jedna evoluční výhoda je na straně švábů – distribuci kyslíku v těle nekontroluje jejich mozek a krev ho nerozvádí po těle. O to se starají přímo průduchy – kyslík se z nich po těle rozvádí zvláštními trubicemi. Kunkel popisuje, co se musí stát, aby šváb definitivně odebral do neživota: “Dokud ho něco nesežere, tak šváb žije. Nějak si zaleze a nic nedělá. Ale žije. Většinou ho však v takovém stavu nakazí nějaká bakterie nebo virus – a pak zemře…“
https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/svaba-nezabijte-ani-useknutim-hlavy-dal-zije-telo-i-hlavicka-proc.html

Další odpovědi
Kepler

Jejich nervový systém není centrální, když šváb tedy přijde o hlavu, nezemře v důsledku zranění, ale hlady. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0v%C3%A1bi

Ametyst

Jeho nervová soustava je tak jednoduchoučká, že nepotřebuje.

autacek

Ano, je to tak, bohužel s tím nepotřebným mozkem k životu to platí nejen o říši hmyzu, ale u mnohých primátů.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

… vono i lidi, kterejpak kat a dochtor s tím ve středověku pokusničili ???

da ny

I slepice Vám „nějaký čas“, může bez hlavy běhat po dvoře… ;)