Kelt

Jak to, že se neudělají volby přes internet?

Opět jsou letos volby. A kromě toho, že je koronavir a člověk tam musí jít a ještě provádět nějaké divadlo, aby hodil jeden lístek z několika, tak mi připadá lepší, rychlejší, bezpečnější a levnější, aby člověk volil z domu. Nebo z internetu, pokud ho doma nemá. Pamatuji se, že v roce 2010 bylo sčítání lidu a stačilo to vyplnit a odeslat z počítače. Dokonce jsem to vypisoval a posílal za celou rodinu. Jakou cenu by měly volby přes počítač? Nemusely by se tisknout volební lístky. Nemusela by se scházet volební komise a platit jim. Byly by volné místnosti, budovy, což je právě teď v rozmáhající se druhé vlně koronaviru asi nejdůležitější. A otázka bezpečnosti na počítači pro voliče? Každý by dostal přiděleno nějaké číslo, kód, kterým by se přihlásil. Více pokusů by nešlo. Jedině v případě, že by volil za člena rodiny nebo za nemocného nebo nepohyblivého člověka. Otázkou je ,zda by toto šetření něčemu prospělo? Vytištění volebních lístků není ani 1 % výdajů jednotlivých stran. A co vy na to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Já to taky říkám, proč to není a jsem všemi deseti pro.
A mimochodem, co se týče zabezpečení, tak průběh voleb je následný:
Volič odevzdá svůj hlas do urny, komise jej pak vyjme a sečte a výsledky zapíše do počítače a vytiskne zprávu a vše nahraje na flešku. Flešku odveze na pověřený úřad, tak ji strčí do počítače a načtou. Vytisknou protokol o předání a je to. Komise protokol a vše co bylo ve volební místnosti (obálky, platné i neplatné hlasy, zápisy) zapečetí do krabice a tu uschová pro případný soudní spor. Jinak to už nikdo nikdy nevidí.
Z pověřeného úřadu načtená data jdou do centra a tam se přičtou k ostatním a nakonec je znám výsledek.
Takže pokud by hacker chtěl, tuto cestu napadne a má hotovo. Takže za mě je jedno jestli celý objem jednoho obvodu posílá pověřený úřad nebo jednotlivec do centra.

Další odpovědi
Tomáš1234

Já bych byl určitě pro. V některých zemích tohle funguje už roky. U nás to bude tak za 10 let, nejdřív …

Kepler

Žádný systém není dokonale zabezpečený. Nejdále došlo Estonsko, zkoušelo to i pár dalších zemí, ale ty to opustily. https://www.ceske-volby.cz/2018/12/­11/volby-online-po-internetu/

Alesh

Já bych byl pro, míra manipulace ve smyslu, že někdo to doma „nabouchá“ za babičku a dědečka podle sebe, je podle mě zanedbatelná, protože koneckonců různé manipulace probíhají i v dnešním systému. Ušetřilo by se ze tisk, za komise, sčítání atd. Myslím, že by volilo i více lidí, tj. zvedla by se účast. A dokonce bych v takovém případě neměl zásadní problém s tím, kdyby účast u voleb byla povinná, podobně jako u sčítání lidu.

Hufnágl

Nesouhlasím ze dvou důvodů. Dodnes nebyli zjištěni hackeři, kteří se nabourali do systému v OKD a berounské nemocnice a dalších…, nadělali neplechu, ohrozili životy a zdraví lidí. A určitě by pro ně nebyl problém nabourat se i do volebního systému a změnit data a druhý důvod nesouhlasu je ten, že sedím už několik voleb v komisi… a každá korunka navíc není k zahození.

ivzez

Já bych také byla pro.
Posledním sčítáním lidu jsem byla nadšená, představuji si, že volby by mohly probíhat podobně/stejně.