Avatar uživatele
quentos

Jak to, že se dětem nepletou slovesa „hamat“, „hajat“ a „hačat“?

Jak ta tři neprakticky si podobná slovesa vznikla? Mají navzájem něco etymologicky společného?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, EKSOT123 před 1871 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Dívala jsem se do slovníku, ani u jednoho neexistuje etymologie, j Jde o slova zvukomalebná.

Třeba slova bába, máma, táta vznikla ze zvuků dítěte, jejich význam jim pak přidali dospělí. Mohlo to být i s uvedenými slovesy – možná dítě při jídle, posazení či ulehnutí vydávalo nějaký zvuk, matka je nějak rozlišila a hotovo. Slovo bylo na světě a šířilo se dál a zůstalo.

Hamat – matka opakuje ham, ham, dám ti hamat, takže citoslovce je určtlý zvuk, tdítě si pamatuje slovo a činnost.
Ham – otevře ústa, takže hamá.

hajat – ukolébkka haji, haji , malá hajá a dítě položí. Původně hahati.

hačat – hač, hači – hačej atd. Dítě posadí.

Zvuk, tedy výslovnost je spojený s určitou činností, takže dítě rozlišuje.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Společné mají jen to, že začínají na ha- , jinak to mají pevně spojené s určitou činností. Horší je, když si rodiče pletou pojmy s průjmy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jan Kunčar

Nebylo by lepší zeptat se přímo dětí?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Pokud bych tuto otázku pokládal já, předpoklad by byl ten, že odpověďi se mně dostane pouze od tebe a annas, protože nikdo jinej něco takovýho vědět nemůže a nebude.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

A dále tam chybí sloveso hapat, když dítě upadne, nebo když něco upadne na zem. Je kvůli snadné komunikaci s dítětem. Dítě rozumí ham více než :Pojď se najíst, Půjdeme hajat, než pojď spinkat a pod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Ta slova jsou si podobná protože mají zaujmout pozornost dítěte. Běžně je v řeči nepoužíváme takže pro dítě jsou v nesrozumitelné záplavě slov snadno rozpoznatelná. Rozdíly mezi nimi identifikuje už trochu hůře, ale na už by mělo stačit vyslovit je opakovaně, hlavní je, že všechna tato slova vzbudí v dítěti pozornost 🙂 protože ví, že jsou cílena jemu …

před 1869 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek