Werwolfo

Jak to, že Plzeň má na konci slova písmeno ň, když v české abecedě oficiálně písmeno ň neexistuje?

Mám takový pocit.. :D

Nejlepší odpověď
anonym

Jak to, že neexistuje?http://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Abeceda

Další odpovědi
annas

Dotaz na historii, když v češtině opravdu nebyla souhláska ň, ď, ť (v pračeštině.) .

V 9. – 11. století vznikly nejdříve souhlásky změkčené: ś, z´, ´d, ´t, ń atd., Postupně
změkčené zanikly, staly se z nich měkké (psané s háčkem) a vytvořily se dovjice – d – ď, t – ť atd.

Plzeň – Plzen6(6 = jer), ten zanikl, tedy Plzeń, Plzeň (od 14. století). .

www

Neexistuje?
A co třeba: buňka, kůň, kaňka.. 😁
Dokonce je ň v každém mobilu, sis nevšiml?
Doplňuji:
Stačí jen malinko přemýšlet a pokud se nedaří, použít Google.
Ovšem, to vyžaduje opět přemýšlení, sorry. 😉

zjentek

www: a co takhle hňup? Otázka zní, jak to, že ň není v abecedě obsaženo.. sorry ,)
Doplňuji:
terry: ť a ď abeceda obsahuje, ň tam není lidi ,)

terry

A co takové ť nebo ď ?

pusinka50

ad zjentek: rozklidni si odkaz od jami 155 ve wiki a uvidíš velmi výrazné „ň“