zjentek

Jak to, že můry nebzučí?

Přes den, to furt něco otravuje, všude samej bzuk, kolem hlavy, lekáte se a v noci klídek, pohodička, přitom, když si nasadíte noktovizor, tak je toho ve vzduchu okolo vás ještě více než přes den, ne jenom ty světlušky, a přitom je svatý klid. Vysvětlení?

Odpovědi
dudu

Nemají turbo pohon a možná i proto, že by je v noci jejich bzučení příliš prozrazovalo jejich přirozeným nepřátelům.

Kepler

Můry jsou noční motýli a stejně jako oni mají tichá křídla, jsou nezjistitelné radarem a mají vynikající avioniku pro noční létání. Příčinou je nízká frekvence kmitání křídel. Takového kolibříka už slyšet je.

zjentek

Dudu, ty už pomalu začínáš mít odpovědi stejný, jako já otázky. Je vidět, že čas běží i tobě, neboj, doženeš mě, možná i předběhneš ;)
Jde o to, že přes den lítá více hmyzožravých, než v noci, přesto ti za bílého dne aktivní bzučí víc, takže co tvá odpověď vysvětluje?

dudu

Máš pravdu, že čas běží všem stejně. Občas mě však popadne nechuť některá fakta stále dokola omílat. Turbem jsem myslel frekvenci kmitů a za jejich hlavní nepřátele považuji netopýry, kteří ve dne spinkají. O tom, že výjimka potvrzuje pravidlo nás přesvědčila tato poletuška:
 http://www.zah­radnickykalen­dar.cz/cs/fau­na-na-zahrade/955-dlouhozobka-svizelova-motyl-nebo-kolibrik