Otazník123

Jak to že člověk nevnímá tíhu atmosféry ?

Nedávno v televizi jsem slyšel že při normálním atmosférickém tlaku působí na povrch těla jednoho člověka tíha atmosféry rovná přibližně 300 kg. Jak je možné že tak velkou tíhu nepociťujeme ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ze stejného důvodu jako hlubokomořské ryby nevnímají tlak stovek atmosfér vody nad sebou, Ve svém těle mají tlak stejný.

Další odpovědi
dr.luha

Tlak působí na tělo (předmět) ze všech stran současně, takže se „tíha“ anuluje.

cochee

Myslím, že to konstatování je číselně špatně, na okraj. Lidská kůže (dospělého člověka) má průměrně obsah 1,7 m², což je 17 000 cm². Ze vzájemných vztahů veličin tlak-tíha-grav. zrychlení-hmotnost, které se mi teď nechce rozvádět, jde o učivo fyziky ZŠ, a ze skutečnosti, že atmosférický tlak je okrouhle 1 atmosféra neboli 100 kPa a z výše uvedeného obsahu lidské kůže, vyplývá, že tíha atmosféry na povrch člověčí kůže je asi 17 tun. (Takže s třemisty kily to panáčci hrubě podcenili, zřejmě to nepočítali a jen tak střelili od pasu.) A proč tu sílu nepociťujeme? Protože jsme se zde na Zemi vyvinuli a náš genom (a nejen náš, ale všech suchomořských živočichů i rostlin, naopak zase hlubinné ryby jsou „stavěné“ na tlaky daleko vyšší) s tímto tlakem „počítá.“ Fyzikálně je to vysvětleno tak, že existuje přesně opačný „protitlak“ uvnitř těla, výslednice obou tlaků (vektor jejich působení) je proto nula. Že tomu tak je, naznačují různé záznamy o působení vesmírného vakua na člověka a jiné pozemské organismy, jsou-li mu vystaveny. (Oproti všeobecným představám se však nedějí takové dramatické věci jako vystřelení očních bulev z důlků očnic anebo vaření krve v cévách.)

zjentek

Já ji vnímám, tu tíhu pociťuji.

aliendrone

Dobrý postřeh s těmi třemi metráky, dávám palec! Jen bych si odpustil to voodoo s " tlak-tíha-grav. zrychlení-hmotnost", většina lidí to nepochopí, spíš je to zmate, stačilo by 100 000 Pa = 1,019721 kg/cm2 a je to. :)

cochee

To je mi líto, že fyzika základní školy je nejspíš pro většinu lidí vůdů \:-)

Kepler

Pro vysvětlení: o žádné vynulování tlaků zepředu zezadu atd. se nejedná. Podle Pascalova zákona se tlak šíří všemi směry. Může dojít jenom k přetlaku, pokud v jednom tělese je tlak odlišný od toho okolního. Organismy svůj vnitřní tlak buď dokážou vyrovnat s okolím, nebo od jistého rozdílu tlaku zahynou.

Dochy

cochee… když uvážíš jen svislý průmět stojícího člověka a asi poměrně dost štíhlého, pak by to mohlo odpovídat… nebo možná jen půdorys chodidel 😉
Tlak vzduchu působící zepředu a zezadu se vynuluje, ten neneseš…

cochee

Problém je ten, že tu sílu nepůsobí hmotnost tuhého tělesa, ale tlak plynového (atmosférického) sloupce a ten tlak (uvnitř plynu) jak známo se šíří všemi směry. Tedy by se podle této tvé teze nuloval i tlak vzduchu působící seshora na temeno hlavy a zespoda na pánev. Nene. Nenuluje se nic a počítá se zátěž na každičký centimetr čtvereční lidské pokožky, tak jako atmosféra tlačí na nafukovací míč ze všech směrů. Pokud by tlačila jen shora, míč by ihned praskl; tak jako praskne, podaří-li se na míč umístit (stabilně) dostatečně těžké závaží.

Dochy

Já vím, že je to ptákovina. Ale je to jedna z možných (nesmyslných) interpretací…