Spartaboy

Jak to vzniklo, že někdo i mladým ženám říká babky? Setkali jste se s tím už?

Nejlepší odpověď
Kelt

Někde se to používá. Třeba na Slovensku. Spíše se říká baby. A není to myšleno hanlivě. Stejně tak roby. To ženské je zastaralé, to už moc dnes neslyším.

Další odpovědi
annas

Výraz babka neznám, ale baba ano. Používala to jedna moje známá, např. baby, jdete na kafe?

Několik možných významů.

  1. bezva baba – označená ženy jakéhokoliv věku, bez hanlivého přízvuku. Možná podle baby v kartách tam pojmenování pro dámu.
  2. Třeba zlá, ošklivá, protivná baba – hanlivé, ironie, rozhorčení, když třeba kamarádka zklame. Ze slova bába, protože staré ženy bývaly často rozmrzelé, zlé atd..
  3. Nebo baba – zbabělá žena bez ohledu na věk, ale může se to říct i muži
  4. Babo raď – těžké rozhodování – zde jde o původ podle baby Jagy, čarodějnice

Je vidět, že pojmenování baba má několik významů – jsou neutrální či expresívně zabarvené.

Podle SNČ, s. 51

Určeno těm, kdo věří, že převzaté informace ze Slovníku nespisovné češtiny jsou určitě správné a že významů je mnohem víc než jeden.

Justin1

Nevím o tom, že by se jim tak říkalo.

Malvína

U mladé ženy jsem jen slyšela oslovení jejich partnerů jako “stará”. Babka nikoliv.

da ny

Ne.
Jen ten zmíněný slovenský výraz, např.„prima baba“ „(ženská“) znám.

Nela56

Přesně tohle dělá můj bývalý spolužák.. Myslím, že je to jakoby odvozené od Baba- žena.. Nevím, je to ale hrozné..