Avatar uživatele
Spartaboy

Jak to vzniklo, že někdo i mladým ženám říká babky? Setkali jste se s tím už?

Zajímavá 0 před 1332 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kelt

Někde se to používá. Třeba na Slovensku. Spíše se říká baby. A není to myšleno hanlivě. Stejně tak roby. To ženské je zastaralé, to už moc dnes neslyším.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Výraz babka neznám, ale baba ano. Používala to jedna moje známá, např. baby, jdete na kafe?

Několik možných významů.

  1. bezva baba – označená ženy jakéhokoliv věku, bez hanlivého přízvuku. Možná podle baby v kartách tam pojmenování pro dámu.
  2. Třeba zlá, ošklivá, protivná baba – hanlivé, ironie, rozhorčení, když třeba kamarádka zklame. Ze slova bába, protože staré ženy bývaly často rozmrzelé, zlé atd..
  3. Nebo baba – zbabělá žena bez ohledu na věk, ale může se to říct i muži
  4. Babo raď – těžké rozhodování – zde jde o původ podle baby Jagy, čarodějnice

Je vidět, že pojmenování baba má několik významů – jsou neutrální či expresívně zabarvené.

Podle SNČ, s. 51

Určeno těm, kdo věří, že převzaté informace ze Slovníku nespisovné češtiny jsou určitě správné a že významů je mnohem víc než jeden.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Justin1

Nevím o tom, že by se jim tak říkalo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Malvína

U mladé ženy jsem jen slyšela oslovení jejich partnerů jako “stará”. Babka nikoliv.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Ne.
Jen ten zmíněný slovenský výraz, např.„prima baba“ „(ženská“) znám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nela56

Přesně tohle dělá můj bývalý spolužák.. Myslím, že je to jakoby odvozené od Baba- žena.. Nevím, je to ale hrozné..

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek