Avatar uživatele
anonym

Jak to vlastně ve skutečnosti je?

V době, kdy se svět zaobíral myšlenkou, jestli je země placka, která leží na krunýři želvy, nebo je Měsíc pouhá sýrová koule zavěšená na obloze, Dogoni, kmen sídlící v západní Africe vládl astronomickými vědomostmi, které se podařilo vědcům potvrdit teprve ke konci 19.století.

Zkuste si o nich něco najít,stojí to za to.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? panenka, annas, iceT před 4224 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Dogoni jsou primitivním národem žijícím na území Mali. Není známo na jaké civilizační úrovni se kdysi nacházeli - možná že informace o jejich minulosti ukrývá písek Sahary. Co však je podstatné, jsou jejich kosmologické mýty, které přetrvaly do dnešní doby prostřednictvím ústní tradice pravděpodobně po tisíciletí v nezměněné podobě. Z těchto mýtů nezbytně vyplývá, že Dogoni nejenže znali základní údaje o naší planetární soustavě, včetně eliptického tvaru oběžných drah planet, ale věděli snad i více než současní astronomové o vzdálených kosmických objektech. Mytologie Dogonů se točí kolem Siria, kterého považují za dvojhvězdu - tento fakt je znám astronomům teprve několik let. A co více, Dogoni tvrdí, že Sirius B (čili průvodce ze Země viditelné hvězdy) má ještě svůj satelit. Existence Siria C je ve vědě pouze hypotetická, přestože některá astronomická pozorování to potvrzují. Dogoni znají též mnoho faktů, dostupných dnes odborníkům a zjištěných teprve relativně nedávno, jako například to, že Sirius B je tzv. bílý trpaslík, že Jupiter má čtyři měsíce, Saturn prstenec atd.

Vy, to jistě víte, ale vkládám odkaz pro zájemce.

Zdroj: http://www.inext.cz/astrologic ian/dobastro.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mojitek

No nemeli to ze svy hlavy,Bubco..
A nebyli to zdaleka jen Dogoni co ovladali tyto znalosti.
Krom jineho byly nalezeny kamenne(?nevim uz presne?) kotouce,na kterych je vyobrazeno stadium embrya cloveka+zaby+dinosaura od poceti po zrozeni.
Ja myslim,ze historie puvodu cloveka a potazmo i Zeme je zcela jina nez jak nas ucili

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda