nonnel

Jak to vlastně bylo tenkrát v ráji?

Když Bůh uviděl, že had je vlastně příčinou toho, že Adam s Evou utrhli jablko ze stromu poznání, tak řekl hadovi: "a za trest se budeš na věky věků plazit po břiše. Moje otázka zní. Po čem se plazil před tím?

Nejlepší odpověď
annas

Mýty x skutečnost – http://myty.in­fo/view.php?cis­loclanku=2007050003

Najdete víc informaci o tom, jak to s hadem mohlo být.

Had – Satan, Had – Lilit? Had – ještěrka? Ohnivý had – seraf?

Na mnoha středověkých a renesančních vyobrazeních pokušení v ráji vidíme hada jako částečně ženskou postavu.

Na stropě sixtinské kaple se můžeme dodnes podivovat zvláštní postavě – hadovi/ženě. Michelangelo vymaloval hada pokušitele jako ženu s hadím tělem místo nohou. Stejně další malíři.

Spojily se zde zřejmě dva motivy. Žena byla považována často za příčinu zla a mravní pokleslosti. Proto měl i had ženské prvky. Oblíbena byla i středověká židovsko–křesťanská tradice temného ženského archetypu Lilit (Lilith).

První žena Lilit podle legendy toužila po svobodě a rovnoprávnosti, což jí bylo Adamem odpíráno. Zoufalá uprchla a obcovala s temnými démony.

Bůh pak stvořil další ženu, Evu. Žárlivá Lilit se však chtěla pomstít šťastnému páru žijícímu v ráji. Proměnila se v hada a svedla Evu i Adama. Obě ženy se tak nakonec vzepřely boží vůli a obě byly vyhnány z ráje. Eva zůstala s Adamem, Lilit se toulala temným světem a mstila se lidem za svá příkoří.

Had byl odsouzen k plazení po břiše. To ale znamená, že před událostmi v rajské zahradě se pohyboval jinak. Měl snad nožičky?

Mnoho středověkých umělců opravdu vybavilo hada končetinami. Hlava či celý trup zůstaly opět ženské, zřejmě ve vzpomínce na Lilit. Had pak připomínal podivnou ještěrku s lidskou hlavou.

Lidé ve starověku samozřejmě znali jak hady, tak i ještěrky či obojživelníky s protáhlým tělem lezoucí po čtyřech. Možná je napadlo, že i had mohl mít dříve končetiny. A proč je ztratil? Zřejmě jako boží trest. A tak se mohla zrodit legenda o hadovi potrestaném věčným plazením v prach.
--

Okřídlený had-seraf, strážce stromu

Ve středu rajské zahrady stál strom poznání dobrého a zlého. Střežil jej okřídlený had – seraf, strážce prahu mezi nebeskou a pozemskou sférou. Seraf nabídnul plody stromu Adamovi a Evě a umožnil jim přejít práh dělící pozemské bytosti od nebeských. Boží trest přišel vzápětí: had-seraf zřejmě ztratil svá křídla a musel se po všechny dny života plazit po břiše.

Další odpovědi
led

Satan ako pokušiteľ bol schopný premien na čokoľvek. Aby pokazil Božie dielo, Človeka, rozhodol sa premeniť rastlinu ovinutú okolo Stromu Poznania v zmysle Zákona vývoja života na Hada Pokušiteľa, nehybne ovínajúceho kmeň Stromu poznania. Neplazil sa, čakal na svoju veľkú Postavu Pokušiteľa v Hre o Jablko …
Ako dobrý čitateľ ste si určite všimli, že v biblii je had spomenutý len 2 krát
1– ako had ovinutý okolo stromu, nehybne a zákerne čakajúci na pokušenie Evy – neplazil sa, bol to Had Čakateľ pokušenia.
2– keď už ako Božiu odmenu za pokušenie dostal možnosť pohybu vpred a tým aj získavania si potravy v prachu zeme, možnosť stretávania sa s inými hadmi, je spomenutý v súvislosti s Noemovou archou, ako jeden zo zachránených cestujúcich aj s manželkou

Vďaka svojej schopnosti plazivým, skrytým, spôsobom sa rýchlo a nenápadne premiestňovať sa Had Pokušiteľ dostal až do súčasnosti …

Príčina?!?
Bol Had Pokušteľ naozaj príčinou, že Adam s Evou utrhli jablko ze stromu ? Nebol Satan a Had len vykonávateľom Božej vôle?, veď „všetko, čo sa deje okolo nás, čo vedie naše kroky, náš život, je Božia vôľa“

marci1

Odpověď by měla být jednoduchá : po stromě. Teprve poté, co Bůh hada proklel, se plazil po břiše po zemi.

Mc Merkurion

po stromě