milablond

Jak to udelat, abych nemusela danit brigadu? Co se stane, kdyz ji nezdanim?

Nejlepší odpověď
McArthur

Prvně záleží na tom, jak moc si za celý rok vyděláš. Daním se lze vyhnout díky různým limitům a úlevám.

Nepřiznání příjmu je trestný čin, kterého se dopouštíš Ty i ten, kdo Tě zaměstnává. Srážková daň je 15 %, z brigády se neplatí zdravotní ani sociální pojištění. I když je to lákavé nepřiznat příjem, je lepší zaplatit do společné kasičky na chlebíčky pánů ministrů a úředníků, na státní dotace a chlebíčky těch, kteří je získávají. Tvé daně jdou i na budování státu (silnice, nemocnice apod.).

Další odpovědi
ivzez

Milo, opravdu považujete za rozumné,
ptát se veřejně na radu, jak podvádět?
(Doufám, že nikdo neporadí.)

————
Doplňuji:

McArtur se mýlí,
sociální i zdravotní pojištění se samozřejmě platí i „z brigády“.

Zákoník práce nezná pojem „brigáda“, půjde o pracovní smlouvu,
dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce.
V případě pracovní smlouvy a DPČ se pojištění odvádí ze mzdy/odměny
od 2.500 Kč měsíčně. V případě až od 10.001 Kč měsíčně.

Pokud u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani z příjmu,
pokryje pravděpodobně sleva na poplatníka celou nebo většinu daně.

ReHu

On ti ji zaměstnavatel nezdaní? On ti bude platit včetně daně?

lexx

zaměstnavatel Tě ochotně zaměstná beze smlouvy, odvodů a daní, prostě načerno, dělá to kdejaký člověk evidovaný na pracáku, je to bordel ale naprosto nefunkční systém nás tam dokopal

NexDroid

U dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti odvádíte sociální a zdravotní pojištění až nad 10 000 Kč měsíčně hrubé mzdy. Daň se ale odvádí vždy. Pokud podepíšete Prohlášení o dani z příjmu fyzických osob (růžový papír) aplikuje se Vám měsíční sleva na poplatníka (2 070 Kč) popřípadě další slevy, jako např sleva na studenta (okolo 500 Kč) atd. Pokud růžový papír nepodepíšete, strhne se Vám 15% mzdy na dani. Pokud chcete daň zpátky, doporučuji si udělat daňové přiznání o dani z příjmu fyzických osob, kdy se Vám bude uplatňovat sleva 24 000 Kč na poplatníka a další slevy. Pokud Váš příjem není kdovíjaký, určitě Vám na dani něco vrátí.

ivzez

Oprava prostředního odstavce z doplnění:

Zákoník práce nezná pojem „brigáda“, půjde o pracovní smlouvu,
dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP).
V případě pracovní smlouvy a DPČ se pojištění odvádí ze mzdy/odměny
od 2.500 Kč měsíčně. V případě DPP až od 10.001 Kč měsíčně.