Cvrčák

Jak to probíhá v rámci krajské kandidátky kandidující strany, pokud v některých oblastech dosahuje nízkých procent?

Modelová situace: KSČM sestavila kandidátku v Praze (tam je strana nejméně oblíbená). Ve volbách získá v Praze 1.43 procenta hlasů. Pokud ovšem celkově strana získá 5.91 procent hlasů (tedy vstoupí do sněmovny), bude tam mít KSČM svého pražského zástupce, nebo vlivem nízkého výsledku v kraji se nedostane do sněmovny ani jednička kandidátky? Děkuji.

Logicky by mi to vycházelo tak, že v onom kraji (lze dosadit i kraj Středočeský), není zájem o zástupce z řad komunistů.

Odpovědi
Pepa25

Samozřejmě v uvedeném případě KSČM v Praze žádný mandát nezíská. Dokonce se může kvůli metodě rozdělování mandátů stát (a v minulosti často stávalo), že mandát nezíská ani strana, která překroči 5% hranici. Konkrétní případ je uveden v článku:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%27Hondto­va_metoda