Avatar uživatele
Stříbrný

Jak to probíhá s pojištěním vkladů klientů u velkých bankovních společností v ČR?

Nemyslím nově vznikající malé banky. Myslím velké banky, které jsou dlouhodobě na našem trhu stabilní. Např. současný případ Čs. spořitelny, která vyplatila 17,5 mil.Kč klientovi za finanční propad. Co by mohlo následovat v případě, že s tímže problémem by se na ní nyní obrátilo dalších třeba 1.000 klientů, kteří by soudní spor vyhráli a spořitelna by musela jednorázově vyplatit 20 miliard Kč? Nebo i mnohonásobně více? Jak jsou banky všeobecně u nás pojištěné proti takovýmto nebo jiným podobným ztrátám? Vztahuje se na tyto případy lidského pochybení vůbec pojištění bank? A co kdyby pojistka nepokryla ztrátu nebo se na to nevztahovala. Musely by banky refundovat zbývající ušlé zisky ze svých zisků? A co pak? Vždyť když by se pak chtěly "zahojit" na své ztrátě např. zvýšením poplatků a úroků z úvěrů a snížením úroků u spoření, tak by odradily své klienty a řada z nich by odešla k jiné bance.
Jaké je riziko krachu takové stabilní velké banky, jakou je Čs. spořitelna, Komerční banka, ING, Čs. obchodní banka apod.?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

No já si myslím, že to teď bude lavina. Roky nás velké banky okrádají a klienti jsou naštvaní, dle mého názoru je budou žalovat. Pokud informovali jednoho nedostatečně o riziku, je jasné, že to zanedbali i u ostatních.

Většina těch lidí přišla o peníze s nástupem krize, tak si nejsem jistá, jestli už nebude jejich nárok na náhradu škody promlčený.

Každý vklad je pojištěný, nejsem si jistá částkou, ale myslím si, že do milionu.
mega v penězích jen tak nepřesáhnu :-((( takže jsem v klidu :-)))


Avatar uživatele
Bronzový

20 miliard Kc by nemel být problém....státní banka je vytiskne a dodá....a bude to jen dobré pro ozivení konjunktury...a kde má být ten problém? Pokud to takto ale nebude, tak doporucuji vsem : vybrat z banky peníze a ulozit do Rakouska....:-)


Avatar uživatele
Bronzový

Z jednoho případu nemůžeš usuzovat na 1000 dalších. Ty ani já neznáme detaily případy, ale určitě ČS nebyl odsouzen za "propad", ale protože některý z jejich zaměstanců nepostupovat s odbornou péčí - prostě něco konkrétního "podělal". V podstatě jde tedy o událost operačního rizika, stejně jako výpadek IT nebo zaměstnanecká zpronevěra. Banky na to mají rezervy a kapitálové polštáře, neboj.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

petro, takhle to asi fakt nefunguje, že při finančních potížích banky "státní banka jejich dluh vytiskne a dodá"... :) To by hned ostatní banky chtěly taky drobet:)
Zajímá mě právě, jak to doopravdy funguje?

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

ano, tak kdyz c.1 nejde --- tak se musí provádet c.2 : vsechny úcty vybrat a vypráznit....a investovat do A:-) A ani se neptej, jak to doopravdy funguje...je to hrozná bída...Uz Bertold Brecht rekl pred skoro sto lety, ze vetsím zlocinem, nez prepadnout banku, je banku zalozit --- vsechno jasný? Bankovnictví a pojistovny?--- to jeste poznás...:-) Muzu pred nimi jen varovat...:-)

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

ČNB by opravdu nic netiskla, mohla by ale poskytnou půjčku. Před pár lety se z jedné velké privatizace zašilo mnoho miliard na účet ČNB a to proto, aby udrželi kurz koruny. takže peněz je dost, pokud je nikdo z tajného účtu nešlohl .-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 839
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 298
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.