Lucyfer

Jak to probíhá, když chci ukončit pracovní poměr na základě vypršení smlouvy? Co vše je třeba podepsat a tak?

Rozuměj smlouva na dobu určitou… počkám si, a pak šlus. Bude se mě šéf ptát, jestli už něco mám? (Vím, že „kolegové“ se zajímají, ale nechci jim to říkat.)
A pakliže nemám, je vždy nutné se zapsat na úřad práce? A může si člověk vybrat, zda chce nebo nechce pobírat podporu v nezaměstnanosti?

Docela by mě zajímalo i, jak je to s případnými brigádami, během „pobývání“ na úřadu práce.

Odpovědi
aevul

  1. Ano, počkáš si a šlus.
  2. Ptát se může kdo chce na co chce, ale ty nemáš povinnost odpovídat.
  3. Není nutné se zaregistrovat na ÚP, pokud nechceš zprostředkovat práci, zaplatit rekvalifikaci a pobírat podporu v nezaměstnanosti.

df

Na pracák nemusíš. Pak ale musíš hradit ze svého zdravotní pojištění. Šéf by se měl ve vlastním zájmu informovat, co zamýšlíš

Filip84

Uplynutím sjednané doby pracovní poměr končí. Pokud nepřijdeš další den do práce, nikdo Ti nic nemůže (pokud bys přišla, tak po určitých odpracovaných dnech se, de iure, z pracovního poměru na dobu určitou stává pracovní poměr na dobu neurčitou). Nemusíš, tedy, nic.

Povinna jsi odpovědět, v podstatě, jenom jako účastník řízení před senátem soudu při výslechu účastníků podle občanského soudního řádu, protože to, že Ti hrozí občanskoprávní újma, není důvod subsumovatelný pod právem subsumované důvody, pro které lze odmítnout vypovídat, nebo pro které platí zákaz svědecké výpovědi. Před OČTŘ a správními orgány mluvit taky musíš, ale jenom musíš říct, že odmítáš vypovídat / podat vysvětlení, protože bys tím mohla způsobit trestní stíhání, nebo stíhání pro správní delikt, sobě, nebo osobě blízké. Jinak máš právo držet hubu a kohokoli poslat do prdele. S právem jsou, přirozeně, spojeny i povinnosti, tak si pak, třeba, nestěžuj, že s Tebou zaměstnavatel nic nechce mít. Ale odpovídat nikomu na žádné otázky opravdu nemusíš.

Pokud pracovní poměr skončí, zaměstnavatel je povinen Ti vydat (ve svém zájmu prokazatelně) potvrzení o zaměstnání, no a může po Tobě požadovat výstupní zdravotní prohlídku. V tom mu musíš vyhovět, to je ale všecko.

Není nutné se „zapsat na úřad práce“. Pokud nemáš trvalý pobyt na území České republiky, tak nic, ale pokud máš, tak za Tebe nebude stát platit měsíční příspěvky zdravotní pojišťovně, a Ty si je budeš povinna, tedy pokud máš trvalý pobyt na území České republiky, platit sama jako samoplátce. To je celé.

Správní řízení o podpoře v nezaměstnanosti je správní řízení o žádosti podle, a ve smyslu, ustanovení § 44 et sequentia správního řádu. Z logiky věci, proto, jestliže správnímu orgánu nepodáš žádost o přiznání podpory v nezaměstnanosti, pak správní orgán nemá jak Ti přiznat podporu v nezaměstnanosti, poněvadž, jako každé řízení o žádosti ve smyslu § 44 et sequentia správního řádu, je vedeno disposiční, nikoli inkvisiční, zásadou.

Do evidence uchazečů o zaměstnání nemůže být zaevidována, inter alia, osoba, která je v pracovním poměru (§ 25 odst.1 lit.a) zákona o zaměstnanosti), s výjimkou pracovního poměru, nebo výkonu činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, jestliže odměna za závislou činnost v měsíci nepřesáhne částku 1/2 minimální mzdy (§ 25 odst.3 lit.a) & lit.b) zák.o zaměstna­nosti).

Jinými slovy, můžeš být zaměstnána na HPP na částečný úvazek, nebo vykonávat závislou činnost na základě dohody o pracovní činnosti, a v takovém případě, nepřekročí-li Tvůj měsíční příjem 1/2 minimální mzdy, tj. Kč 16,200.00 ÷ 2 = Kč 8,100.00 v hrubém, můžeš být evidována jako uchazeč o zaměstnání u úřadu práce. Pokud Tvůj příjem bude, v daném měsíci, Kč 8,100.01 a více, nebo budeš mít příjem z dohody o provedení práce, budeš z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazena rozhodnutím.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-500#cast2
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#cast2
https://www.u­radprace.cz/pra­va-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce

jáára

To je nejlepší odchod z práce. Ukončení PP uplynutím doby určité. Nikde nemáš problém.

cappuccino

Predpokladam, ze se posledni den rozloucis se svymi kolegy. Samozrejme se te budou ptat, jestli neco mas. Muzes rict, ze mas neco vyhlidnuteho ale na 100% nic nemas.
Pokud nepujdes na pracak, nezapocitava se ti doba, co nejsi nikde hlasena, do odpracovanych let.

aevul

Filip84: Jestli můžu nevyžádanou (ale snad konstruktivní) zpětnou vazbu, bylo by dobré dát na začátek laický souhrn a pak teprve to rozepsat do paragrafů, zvlášť když je to dlouhé jak týden před výplatou. Kdyby se tazatelé vyznali v paragrafech, našli by si příslušné znění sami. A není od věci mluvit jen k dotazu a nezabíhat do věcí, které s ním ani okrajově nesouvisí.

Filip84

aevul: Mne Tvůj názor nezajímá, nic ve zlém. 🙂

aevul

To je v pořádku, neurážím se. Chápu, že někdo má prostě potřebu ohromovat množstvím nicneříkajících slov. A jsem dalek tě za to odsuzovat.

aevul

Když nic nemáš nebo nechceš odpovídat a nemáš odvahu říct, že do toho nikomu nic není, stačí říct např. „nemám nic, chci si dát chvilku pauzu“.

GM

aevul – co máš za problém?

aevul

GM&Filip84: Vy spolu spíte, že se navzájem tak bráníte?