mosoj

Jak to matematicky vypočítat?

Se zájmem sleduji matematické příklady zveřejňované v současných médiích jako pomoc pro školáky v karanténě.
Také mně zajímá jak se dnes učí matematika.
Narazil jsem na jeden jednoduchý příklad.
" text: Rodina koupila 3 kg pomerančů a 4 kg jablek. Celkem zaplatila 190 Kč. Kolik stály jablka a kolik pomeranče.
Osobně jsem to vypočetl z hlavy zkusmo. 25 Kč jablka a 30 Kč pomeranče. Nicméně nikde nebylo napsáno že by se mělo jednat o příklad na logiku. Jde to s tímto zadáním vypočítat matematicky a nebo se kdosi pozapomněl.

Nejlepší odpověď
Edison

Taky mohly pomeranče stát 190,– a jablka k tomu grátis. Takhle to fak spočítat nende.

Další odpovědi
Alesh

2 neznámé, 1 rovnice ⇒ parametrické řešení nebo doplnit jednu rovnici

zbyndo

Úloha má spústu riešení,jedna z nich:50Kč jablká,10 Kč pomaranče

DoTazatel

No matematika hodně o logice, takže podle mě „matematicky“ dost často znamená i „logicky“ (ne vždy, samozřejmě to není synonymum). Jednodušší rovnice, příklady, slovní úlohy jsou taky o logice – jen o nižší (je to jednodušší).

Logický výpočet je matematický výpočet – a naopak (Výpočet je vždycky výpočet a počítání to je matika, ne?).

EKSOT123

1 rovnice se dvěma neznámými nejde počítat, jak už ti uvedl další možný výsledek Edison. Stejného součtu dosáhneš, když jablka budou stát 40 a pomeranče 10 atd.

Kelt

Je to klasický příklad pro 2 rovnice o 2 neznámých. Ale není uvedený vztah mezi cenami pomerančů a jablek. Předpokládejme, že se pohybujeme v oblasti přirozených čísel, protože je to pro základní školy a vypíšeme si násobky 3 a násobky 4 a provádíme součet, který musí být 190 Kč. A vyjde nám, že 90 + 100 = 190. 90 = 3 × 30, a 100 = 25 × 4.

mosoj

Na kecy jsem se neptal. Zbyndo- 50 Kč jablka, 10 Kč pomeranče. K dispozici 190 Kč. To navíc jsi ukradl ?

EKSOT123

Než jsem stačil odpověď odeslat, předběhl mě o 3 minuta Zdendo.
Krásné na tom je, že oba jsme zvolili stejnou cenu pomerančů a i při rozdílné ceně jablek je to Wurst nebo buřt, jak chcete 🙂

Edison

Já bych na to šel přísně logicky (k tomu netřeba matematiky): 7 kg ovoce za 190,– Není nakonec jedno, kolik co stálo?

Edison

Kelte, počítej ze zadání. Nikoli z „předpokládejme“. Takhle mohu přesně "předpokládat, že jabka jsou grátis. V zadání nic o přirozených číslech není. Dokonce ani to tom, pro kterou třídu je příklad určen. Takže tvé DOMNĚNKY jsou zcela mimo mísu.

DoTazatel

@Edison: nějak to spočítat myslím jde ani to není nijak zvlášť složité… Takovéto „nesmyslné úlohy,“ kde máš vypočítat neznámé (a ty si myslíš, že to nejde vypočítat – protože tam není dost informací, ale ono to vždycky šlo) i na SŠ. I my jsme to počítali (dokonce i s tím ovocem). Jen už si nepamatuji jak… :D

Edison

Nejde. Chybí nejméně jeden parametr.

Edison

Stačí třeba poměr jednotkových cen…

DoTazatel

Nj, tak když to říkáš.. :/
:D

Edison

Co já… Máš to tu několikrát dokázáno. MATEMATICKY.