Avatar uživatele
mosoj

Jak to matematicky vypočítat?

Se zájmem sleduji matematické příklady zveřejňované v současných médiích jako pomoc pro školáky v karanténě.
Také mně zajímá jak se dnes učí matematika.
Narazil jsem na jeden jednoduchý příklad.
" text: Rodina koupila 3 kg pomerančů a 4 kg jablek. Celkem zaplatila 190 Kč. Kolik stály jablka a kolik pomeranče.
Osobně jsem to vypočetl z hlavy zkusmo. 25 Kč jablka a 30 Kč pomeranče. Nicméně nikde nebylo napsáno že by se mělo jednat o příklad na logiku. Jde to s tímto zadáním vypočítat matematicky a nebo se kdosi pozapomněl.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1480 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Odpoveď byla označena jako užitečná

Taky mohly pomeranče stát 190,– a jablka k tomu grátis. Takhle to fak spočítat nende.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

2 neznámé, 1 rovnice ⇒ parametrické řešení nebo doplnit jednu rovnici

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zbyndo

Úloha má spústu riešení,jedna z nich:50Kč jablká,10 Kč pomaranče

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
DoTazatel

No matematika hodně o logice, takže podle mě „matematicky“ dost často znamená i „logicky“ (ne vždy, samozřejmě to není synonymum). Jednodušší rovnice, příklady, slovní úlohy jsou taky o logice – jen o nižší (je to jednodušší).

Logický výpočet je matematický výpočet – a naopak (Výpočet je vždycky výpočet a počítání to je matika, ne?).

Upravil/a: DoTazatel

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

1 rovnice se dvěma neznámými nejde počítat, jak už ti uvedl další možný výsledek Edison. Stejného součtu dosáhneš, když jablka budou stát 40 a pomeranče 10 atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Je to klasický příklad pro 2 rovnice o 2 neznámých. Ale není uvedený vztah mezi cenami pomerančů a jablek. Předpokládejme, že se pohybujeme v oblasti přirozených čísel, protože je to pro základní školy a vypíšeme si násobky 3 a násobky 4 a provádíme součet, který musí být 190 Kč. A vyjde nám, že 90 + 100 = 190. 90 = 3 × 30, a 100 = 25 × 4.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Na kecy jsem se neptal. Zbyndo- 50 Kč jablka, 10 Kč pomeranče. K dispozici 190 Kč. To navíc jsi ukradl ?

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Než jsem stačil odpověď odeslat, předběhl mě o 3 minuta Zdendo.
Krásné na tom je, že oba jsme zvolili stejnou cenu pomerančů a i při rozdílné ceně jablek je to Wurst nebo buřt, jak chcete 🙂

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Já bych na to šel přísně logicky (k tomu netřeba matematiky): 7 kg ovoce za 190,– Není nakonec jedno, kolik co stálo?

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Kelte, počítej ze zadání. Nikoli z „předpokládejme“. Takhle mohu přesně "předpokládat, že jabka jsou grátis. V zadání nic o přirozených číslech není. Dokonce ani to tom, pro kterou třídu je příklad určen. Takže tvé DOMNĚNKY jsou zcela mimo mísu.

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
DoTazatel

@Edison: nějak to spočítat myslím jde ani to není nijak zvlášť složité… Takovéto „nesmyslné úlohy,“ kde máš vypočítat neznámé (a ty si myslíš, že to nejde vypočítat – protože tam není dost informací, ale ono to vždycky šlo) i na SŠ. I my jsme to počítali (dokonce i s tím ovocem). Jen už si nepamatuji jak… :D

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Nejde. Chybí nejméně jeden parametr.

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Stačí třeba poměr jednotkových cen…

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
DoTazatel

Nj, tak když to říkáš.. :/
:D

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Co já… Máš to tu několikrát dokázáno. MATEMATICKY.

před 1480 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek