iceT

Jak to mám spočítat?

Protože já a matika jsme nikdy nebyli kamarádi a tohle je pro mě "vyšší dívčí"potřebuji návod na spočítání.Sice mi bylo ukázáno jak,ale prostě na to nemůžu přijít.

Příklad:Mám určitou částku,kterou potřebuju rozdělit podle odpracovaných hodin mezi pět lidí,tak aby to bylo spravedlivě rozděleno,aby všichni nedostali stejně za jinak dlouhou dobu.
Dvě osoby pracují 5 hodin,dvě osoby 3 hodiny,jedna osoba 4 hodiny.
Celková částka je třeba 10 000,a tohle všechno je pouze orientačně.Pot­řebuji jen návod na to,jak to vypočítat,děkuji.
Doplňuji:
Ano,Terry,to je přesně ten postup,co mě ukázali,a na který jsem zapoměla.Děkuji vám oběma.

Nejlepší odpověď
bolak

co to tady plácáte? :)

iceT: musíš sečíst všechny hodiny dohromady, žádnejch 12 ale 20

2*5h +2*3h +1*4h= 20h

Pak celkovou částku vydělíš celkovejma hodinama:
10000/20=500 ..a vyjde ti částka na hodinu (pětikilo je slušný za hoďku práce :) )

Teprv pak to rozdělíš mezi lidi.
2*5h=2 * 2500Kč
2*3h= 2* 1500Kč
1*4h= 2000Kč

Když to sečteš tak vidíš že to dává dohromady 10.000 Kč

Další odpovědi
Efchen

Přesně tak.
Prostě 10 000 je celek,který se musí rozdělit na části podle počtu hodin, takže máme tu 2 lidi, co pracovali 5hodin,což nám dává 10hodin, pak jsou tu 2 co pracovali 3 hodiny, to už máme 16 (10+3+3) a poslední,co pracoval 4 hony,z čehož je 20. (16+4)
Teď 10000 vydělíme 20.
vyjde 500, což znamená,že za každou hodinu práce,člověk dostane 500 (mimochodem-slušný výdělek ;) )
první 2,co pracovali 5 hodin mají 5×500= 2500
další 2,co pracovali 3 hodiny mají 3×500= 1500
a poslední,co pracoval 4 hodiny má 4×500= 2000
;))

terry

Vydělila bych těch 10 000 Kč uvedenými hodinami, v tomto případě 12 a pak vynásobila ty částku jednotlivými odpracovanými hodinami.
Doplňuji:
Omlouvám se, jsem trubka. Přehlédla jsem, že ty 2 hodnoty byly pro 2 lidi :).
Takže 20.

quentos

Je to určování poměru v praxi. Terry má pravdu, zbývá to ještě pojmenovat. Sečtením všech hodin dohromady získáte počet tzv. „dílů poměru“. Částku pak rozdělíte v poměru 5:5:3:3:4.

iceT

To mě taky napadlo,že ty hodiny musím sečíst všechny,neboj,ale díky i tobě za odpověď,ale v principu jsou předcházející odpovědi správně.Jak prosté,milý Watsone,že?
Jednoduchá matematika a já se musím zeptat…

bolak

z principu nemůžou bejt správně, když si obdržela odpověď že máš 10T vydělit 12 místo 20 :)

to by se muselo platit že 12=20 :)) (což mimochodem neplatí(jen pro jistotu))

bolak

…drahý čedoku..nebo jak byl ten druhej

iceT

ale tož…