Avatar uživatele
iceT

Jak to mám spočítat?

Protože já a matika jsme nikdy nebyli kamarádi a tohle je pro mě "vyšší dívčí"potřebuji návod na spočítání.Sice mi bylo ukázáno jak,ale prostě na to nemůžu přijít.

Příklad:Mám určitou částku,kterou potřebuju rozdělit podle odpracovaných hodin mezi pět lidí,tak aby to bylo spravedlivě rozděleno,aby všichni nedostali stejně za jinak dlouhou dobu.
Dvě osoby pracují 5 hodin,dvě osoby 3 hodiny,jedna osoba 4 hodiny.
Celková částka je třeba 10 000,a tohle všechno je pouze orientačně.Pot­řebuji jen návod na to,jak to vypočítat,děkuji.
Doplňuji:
Ano,Terry,to je přesně ten postup,co mě ukázali,a na který jsem zapoměla.Děkuji vám oběma.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: iceT

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jose1f před 4318 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

co to tady plácáte? :)

iceT: musíš sečíst všechny hodiny dohromady, žádnejch 12 ale 20

2*5h +2*3h +1*4h= 20h

Pak celkovou částku vydělíš celkovejma hodinama:
10000/20=500 ..a vyjde ti částka na hodinu (pětikilo je slušný za hoďku práce :) )

Teprv pak to rozdělíš mezi lidi.
2*5h=2 * 2500Kč
2*3h= 2* 1500Kč
1*4h= 2000Kč

Když to sečteš tak vidíš že to dává dohromady 10.000 Kč

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj, briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Efchen

Přesně tak.
Prostě 10 000 je celek,který se musí rozdělit na části podle počtu hodin, takže máme tu 2 lidi, co pracovali 5hodin,což nám dává 10hodin, pak jsou tu 2 co pracovali 3 hodiny, to už máme 16 (10+3+3) a poslední,co pracoval 4 hony,z čehož je 20. (16+4)
Teď 10000 vydělíme 20.
vyjde 500, což znamená,že za každou hodinu práce,člověk dostane 500 (mimochodem-slušný výdělek ;) )
první 2,co pracovali 5 hodin mají 5×500= 2500
další 2,co pracovali 3 hodiny mají 3×500= 1500
a poslední,co pracoval 4 hodiny má 4×500= 2000
;))

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
terry

Vydělila bych těch 10 000 Kč uvedenými hodinami, v tomto případě 12 a pak vynásobila ty částku jednotlivými odpracovanými hodinami.
Doplňuji:
Omlouvám se, jsem trubka. Přehlédla jsem, že ty 2 hodnoty byly pro 2 lidi :).
Takže 20.

Upravil/a: terry

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Je to určování poměru v praxi. Terry má pravdu, zbývá to ještě pojmenovat. Sečtením všech hodin dohromady získáte počet tzv. „dílů poměru“. Částku pak rozdělíte v poměru 5:5:3:3:4.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
iceT

To mě taky napadlo,že ty hodiny musím sečíst všechny,neboj,ale díky i tobě za odpověď,ale v principu jsou předcházející odpovědi správně.Jak prosté,milý Watsone,že?
Jednoduchá matematika a já se musím zeptat…

před 4318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

z principu nemůžou bejt správně, když si obdržela odpověď že máš 10T vydělit 12 místo 20 :)

to by se muselo platit že 12=20 :)) (což mimochodem neplatí(jen pro jistotu))

před 4318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

…drahý čedoku..nebo jak byl ten druhej

před 4318 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
iceT

ale tož…

před 4318 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek