nyjono

Jak to je se světelným smogem? Jak to vidíte vy?

Teď slyším v TV, že ČR patří k nejhorším ve východním bloku, co se světelného smogu týče, na druhou stranu platí nařízení, že musí svítit každá 3. pouliční lampa. Před cca 10 lety toto svícení nebylo ve vesnici potřeba. Svítilo se jen ve městě.
Jisté řešení je typ světelného zdroje, ale nasvícení kdejakého kostela taky asi hraje roli.

Nejlepší odpověď
Kepler

O nařízení, že musí svítit každá 3. pouliční lampa nic nevím, ani jsem to nikde neviděl. Ani to, že by se na vesnici vůbec nesvítilo. Samozřejmě mě to jako Keplera taky míchá, když chci pořádně vidět hvězdy, musím se přemístit buď daleko, nebo do hor. Problém je, že se dosud používají nevhodné světelné zdroje, které by jinak měly svítit jenom dolů. No a to osvěcování budov je problémem všude ve vyspělejších státech, nejen u nás.

Další odpovědi
Edison

O světelném znečištění je toho na netu popsáno mraky a mraky. To asi fakt nemá cenu tady moc rozebírat.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?num=100&l­r=lang_cs&new­window=1&biw=14­34&bih=761&si­te=webhp&tbs=lr%3A­lang_1cs&q=sv%C­4%9Bteln%C3%A9%20zn­e%C4%8Di%C5%A1ten%C3%AD&­=&=&oq=&gs_l=

Drap

U nás svítí všechny lampy. Se smogem je to složitější. Každá žárovka tomu přispívá máme více budov, více supermarketů, jezdí více aut, více reklam, více osvícených skleníků a podobně.

mosoj

Máš nějaké divné informace. V každé vesnici kde byla zavedena elektřina, svítí alespoň jedno a více světel. Elektrifikace byla u nás dokončena někdy v druhé polovině padesátých let v minulém století.

Doporučuji někdy až se to hodí, vyzkoušet jízdu večer automobilem ve městě, při vypnutém veřejném osvětlení. Prostě to se nedá. V TV zase plkání o ničem. Jediné co je třeba udělat, a ono se udělá, je výměna stávajících lamp za modernější LED.

led

Najlepšie to vidíte večer, v noci, keď sa blížite k mestu. Na kilometre ďaleko vidíte „kupolu“ svetla okolo mesta. Čím väčšia žiara okolo mesta, tym väčší svetelný smog. https://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=https%3A%2­F%2Fg.denik.cz%2F120%2F­11%2F28081-svetelny-smog_kafe-670.jpg&imgre­furl=https%3A%2­F%2Fwww.kafe.cz%2Fga­lerie%2Fsvetel­ny-smog-zabijak-tmy-33188.html%3Fpho­to%3D1&docid=4V_-G_K5rdNBLM&tb­nid=YrvKCm9r-JA-SM%3A&vet=10a­hUKEwjb9YrqnN_gAh­Wlx4UKHUnxDlcQMwhdKBQ­wFA..i&w=640&h=4­25&itg=1&clien­t=avast&bih=714&bi­w=1024&q=SVETEL­N%C3%BD%20SMOG&ved=0a­hUKEwjb9YrqnN_gAh­Wlx4UKHUnxDlcQMwhdKBQ­wFA&iact=mrc&u­act=8

nyjono

Mosoji, jaké divné info myslíš? Jak se setmí, u nás ve vesnici se rozsvítí všechna světla podél silnice, ve 23 hod zhasínají a svítí pouze každá 3.lampa. Před cca 10–15 lety nesvílity celou noc, pouze večer.

Edison

https://www.lig­htpollutionmap­.info/#zoom=11&lat=63­61469&lon=1696119&la­yers=B0TFFFFFFFF