xmxpx

Jak to je s placením soc. a zdrav. pojištění, pokud jsem neodmaturoval ani na druhý pokus ?

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně jedné situace. Teď v září jsem konal opravnou maturitní zkoušku, bohužel neúspěšně. Žákem jsem prý byl do konce prázdnin a plánoval jsem, že ještě tento měsíc budu pokračovat na VŠ, kde mě přijali na druhé kolo, takže jsem úřad práce neřešil. Zajímalo by mě, jak situaci řešit, když na ÚP by se mělo dojít přihlásit do 8 dní od začátku měsíce, jenže zkoušku jsem konal až 9.9 a výsledek jsem věděl až několik dní poté, takže jsem ani toho 8.9 nemohl vědět jak budu pokračovat dál, jestli na školu nebo do práce. Znamená to že za tento měsíc budu platit zdr. a soc. pojištění sám, nebo se na to bere nějaký ohled ? A nebo pokud jsem našel práci a nastoupit mohu tento měsíc, platil by to za mě zaměstnavatel ? Předem děkuji a vážím si každé rady.

Nejlepší odpověď
ivzez

Evidence na ÚP je právem, nikoliv povinností.

OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) hradí
zdravotní pojištění pouze za celé kalendářní měsíce.

Jestli nastoupíte do nějakého zaměstnání nebo se zaregistrujete
na ÚP nejpozději 30. září, nebudete zdravotní pojištění doplácet.

Sociální pojištění pro Vás není povinné a ani v době studia je za Vás
nikdo nehradil. Ani za dobu evidence na ÚP je nikdo hradit nebude.