nyjono

Jak to je s nošením zbraně u policie v ČR, Británii nebo jinde v Evropě?

Za chvíli bude v TV končit 2. díl dvoudílného britského krimi filmu. V prvním díle zabili policistu a jeho kolega mu nemohl pomoci a neměl zbraň, aby mohl na jeho obranu vytřelit

Nejlepší odpověď
annas

"Tradice nenosit zbraně se v britské policii datuje od 19. století. Policejní sbor totiž slouží veřejnosti, ne státu. Ozbrojené jsou jen složky, které střeží strategická místa – například letiště nebo velvyslanectví. Ze zhruba 150 tisíc členů sboru jich je ozbrojených necelých sedm tisíc. Nosit zbraně odmítají především sami policisté. Proti je kolem 80 procent všech příslušníků.

„Tým chránící parlament je složen z ozbrojených a neozbrojených policistů"

Zdroj: https://www.de­nik.cz/ze_sve­ta/britsti-policiste-beze-zbrane-sami-je-nechteji-nosit-20170327.html

V odkazu můžete najít informace o použití policejní zbraně podle země

„Použití střelných zbraní policisty se v celém světě značně liší, částečně kvůli rozdílům v politice používání zbraní, civilním zákonům o střelných zbraních a zaznamenávání policejní činnosti.“

Neozbrojené policejní síly – např. Velká Británie, Irská republika, Norsko, Island, Nový Zéland atd.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Police_fire­arm_use_by_cou­ntry

Další odpovědi
hapiky

V Irsku je to asi podobné jako ve VB s tím, že tam není žádná policie ale Garda(Síochána) což jsou něco jako strážci klidu.
Pozoruhodné je, že jsou mezi obyvatelstvem populární, kamarádští a navíc jsou respektovaní. V drtivé většině vše řeší domluvou či napomenutím, nejsou ouzkoprsí.
Když jsem zastavil na rohu ulice u bankomatu na žlutých pásech a uviděl gardu, chtěl jsem odjet. Zasmáli se, u ukázali palec nahoru. Věděli, že je to tam běžné. To člověka opravdu zahřeje u srdce.
Trochu jiné to je u Garda Traffic(silniční garda). Ta, po hodně špatných zkušenostech s cizinci je přísnější. Ta když vás chytí bez známek na předním skle v Irsku evidovaných autech(Tech. kontrola, pojištění, a silniční daň) tak klidně přijdete o auto i když je zánovní. Můžete si jej později vyzvednout, ale až po zaplacení parkovného(což je fakt majlant), a po předložení potřebných známek.

led

Poriadková zložka britskej polície – uniformovaní pochôdzkári, v bezpečných zónach miest naozaj nenosí pri sebe strelnú zbraň. ako donucovací a obranný prostriedok majú k dispozícii prvky osobnej ochrany spray, paralyzér, obušok, ale hlavne zákon a tradíciu. Okrem nich sa v uliciach pohybujú aj policajti v civile, ktorí už sú ozbrojení aj strelnými zbraňami..
Okrem toho napríklad centrum Londýna je doslova prešpikovaný pouličnými kamerami.
Uniformovaný policajt v službe V Europe, ako súčasť výstroja má aj viditeľne nosené púzdro na strelnú zbraň. Nenosí v ňom desiatu, ako občas ukazujú v crazzy komédiách.