petra15

Jak to fungovalo ?

Kdyz mela vdana Èmilie du Chàtelet v 27 letech 3 deti s manzelem(markyz Fl.-Claude du Chàtelet)a byl tento s jejim"vykonem" velmi spokojen a ona si pak mohla delat,co chtela,a tak navazala 1733 vztah s 39ti letym Voltairem(nej­znamejsi francouzsky spisovatel)a manzel byl rad,ze si s nim nekdo deli manzelciny naklady.Tato laska platila jako nejromantictejsi (a vysoce intelektuelni)laska 18.stoleti.Francie byla tenkrat nejpokrokovejsi zemi na svete.Jake predpisy toto temto urozenym damam umoznovaly ?

Nejlepší odpověď
arygnoc

žiadne predpisy, ale morálka tej doby, spoločenské zvyklosti.
v podstate morálka nie príliš odlišná od doby dnešnej.

PS:
premýšľam, čo to má spoločné s matikou.

;)
Doplňuji:
mimochodom, tých milencov mala viac, sám voltaire presvedčil jej manžela, že dieťa, ktoré čakal s básnikom menom Jeanom François de Saint-Lambert (teda ani nie voltairovym), je jeho (manžela).

pekne je to popísané v príspevku
http://voltai­re.netkosice.sk/ar­chive/Vyrocie%20na­rodenia%20pred­stavitelky%20os­vietenstva%20a­.doc

Další odpovědi
Drap

Žádné předpisy. Někteří si mohli dovolit porušovat morálku. V takovémto trojúhelníku ale musí být vždy aspoň jeden úhel tupý

anonym

česílko

Z pohledu historické antropologie se „fine amor“ poprvé objevuje v podobě dvorské lásky cca ve 12.-13. století v oblastech jižní Francie. Předmoderní manželství bývalo vybudováno na základě příbuzenské dohody a pevném půdorysu majetku a rodové linie. Až teprve po této „romantické revoluci“ se začalo přát sňatkům uzavíraným na základě volby, lásky či zalíbení.http://www­.national-geographic.cz/de­tail/romantic­ka-laska-je-nam-vrozena-nebo-je-to-neromanticky-vynalez-z-18-stoleti-38864/

petra15

S matematikou ? Ona je prece Einsteinova predchudkyne ( Emc²),vynikajici matematicka a fyzicka 18.st.

arygnoc

to je síce pravda, ale problém/otázka s matematikou nemá nič spoločné – leda tak ľúbostný trojuholník.

petra15

objevily se mi nesmyslne kategorie,do kterych bych to z ucty k Emilie du Chatelet nechtela dat…