terry

Jak to dělají zemědělci na kontinentech, kde skoro neprší?

Čeští zemědělci naříkají, že letos na začátku zimy 3 měsíce téměř nepršelo. Tak jak třeba v Austrálii, kde je průměr 2 srážkové dny v měsíci?

http://www.etra­vel.cz/austra­lie-pocasi
Doplňuji:
venkovan – z odkazu je zřejmé, že to není tak, že někde proprší půl roku a jinde ani kapka.
V odkazu je vidět, že téměř na celém území jsou srážky cca 1 – 3 dny.

Nejlepší odpověď
venkovan

Jen taková poznámka. To, že v Austrálii v průměru prší dva dny v měsící neznamená, že někde neprší polovinu roku a jinde nezaprší i několik desítek let. Je to jen průměr.
Naši zemědělci, respektive v oblasti mírného pásma zemědělci vycházejí z letitých zkušeností. Ozimy které sejí na podzim (třeba pšenice pro potravinářské výrobky – mouka) se sejí v září a říjnu (někdy i o fous později). Pokud na síji nezaprší, výsev nevzklíčí, nebo málo a často do zimy nezakoření natolik, aby je mráz ze země „nevytahal“. Takže, zemědělci budou mít škodu, ale i občané, protože když je něčeho málo, tak to obchodníci zdraží.
Z jařin chleba a rohlíky neupečete. Takže vize, že by měli sít až na jaře jsou plané.

Další odpovědi
Drap

Pěstují jiné plodiny, zavlažují, kde je hodně sucho nepěstují z klasických plodin nic a třeba jen pasou.

anonym

Úvaha venkovana se ubírá racionálním směrem a dává mu za pravdu např. město Darwin, kde je 63,5 srážkových dnů.
Pokud tě skutečně zajímá jak to dělají v Austrálii, zadej si místo stránky pro dovolené a cestování, odkaz na zemědělství v Austrálii.

štamgast

Mají zavlažovací kanály.