lukas.zmizik

jak to dělají lidi ve skandinávii, když je polární noc, aby neměli deprese z nedostatku slunce?

chtěl bych to vyzkoušet na sobě

Nejlepší odpověď
annas

Ráno ve studiu 6 hovořili o depresi nejen u nás, ale i v severských zemích, kde je mnohem větší nedostatek slunce vzhledem k polární noci.. Zde používají AVS přístroje koncepčně. Ty nahrazují sluneční svit. a mnoha způsoby na fyzikální i biochemické úrovni odbouráváají únavu a zvyšují odolnost proti únavě – především hlubokou relaxací.
V těchto zemích, kde je slunečního svitu velmi málo, je největší výskyt depresí (a sebevražd) na světě. Při úbytku serotoninu se dostavují poruchy nálad a snižuje se psychická odolnost.

Jinak rady pro nás, protože v lednu a únoru bylo sluníčka opravdu velmi málo.

Převence zimní depresi neboli tzv. sezonní afektivní poruhy.
MUDr. Jan Ramboch, přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. doporučoval tzv. fototerapii, která je je určená k léčbě depresí a s ní spojených poruch spánku. Léčba probíhá ambulantně u psychiatra, případně psychologa. Stejně tak je možné si lampu zakoupit. Alternativně se podobná metoda používá také k předcházení Jet-lagu (problémy se spánkem způsobené přeletem do vzdáleného časového pásma). Mnohé letecké společnosti nabízí svým pasažérům na dlouhých tratích speciální pokrývky hlavy, na kterých je umístěný zdroj světla.

Záznam jeho rozhovoru je v odkazu

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/216045-nedostatek-slunce-zpusobuje-zimni-depresi-jak-se-branit/

Další odpovědi
GTA Andreas

Dánové se z nedostatku slunce kromě vzájemných bitek uchylují také k demolování ubytovacích zařízení. http://www.ha­lonoviny.cz/ar­ticles/view/3558957

Damiana

Možná proto víc pijí alkohol – nebo se to o nich alespoň říká…:-)
Ale ve všem jde o zvyk a o to, v čem člověk vyrůstá a žije. Spíš než jim to tedy bude vadit tobě.

Drap

Čekají na konec polární noci. Ono ani moc jiných možností nezbývá. A taky si již za ty generace už zvykli.

huxa

páchají sebevraždy… :)

no, většina lidí na toto počasí je zvyklá, ostatní používají např. podobné světla, jako jsou u nás v solárkách :)

beer

Většina z nich z toho důvodu chlastá. Alkohol je zkrátka anestetikum, které utlumí nejen centra pro bolest a pomáhá jim. Jiní zase kupují různá udělátka na prodloužení dne, jedí víc vitamínů atd.

motlajs

Jsme světelné bytosti (většina lidí vstává, když se rozední a chodí spát, když se setmí). To, co oživuje tělo – duše, je světelné povahy. Takže sebevraždy ve Skandinávii je prostě „elektromagnetický proces“, kdy se nestačí dobít baterky přirozeným (čily pravým – pravotočivým) světlem a do těžkého (nízkofrekvenčního těla – skafandru) se duši už nechce a zkrátka opouští tělo a těžký život bez přirozené frekvence.

Čili – být na sněhu – u něčeho bílého – sníh (al-bi), určitě bych nepil alkohol a co nejméně jedl. A když jedl, tak něco „živého“, prosluněného, něco, v čem je uloženo slunce. Tož i to vínko… by šlo 😉

Doplňoval bych „elektrolit“ do těla. Hodně draslíku. No a prostě hodně spal a pak to přežiju – čili pro dobrý spánek pohyb.

anonym

byla jsem v Gronsku s expedici a na hrbitove najdete spousty hrobu mladych lidi ( deti jiz od 14 let spachavaji sebevrazdy .. na druhem miste umrti je alkohol .. !! )…tam uz piji male deti .. nemaji tam jinou " zabavu " … ani penize na vybudovavani nejakych hrist ( hal ) . V te vesnici kde jsem byla, byla v kostele sbirka prave na postaveni nove , male , sportovni haly .. byli tam lide, kteri nikdy v zivote tu vesnici neopustili … brrr

  • iv-