pedol

Jak to cítíte: „strašně“ versus „velmi, moc, příliš, atd.“?

Proč např. lídři politických stran děkují stylem „Strašně vám děkujeme za vaše hlasy“. Vždyť „strašně“ je odvozeno od slova strach. Hloupá otázka, anebo je to prznění českého jazyka?

Nejlepší odpověď
annas

/
Příslovce strašně má převážně negativní význam.

?ůžete zjistit v odkazu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=stra%C5%A1n%C4%9B

Ale zistíte, že se používá nejen v záporném významu, ale expresívně, hovorově i kladně – strašné děkujeme = hodně, nesmírně děkujeme Synonyma jste uvedl.

Shrnutí:

1.strašně jako zápor – vzbuzujúci strach – děsně;
strašně nepříjemné – velmi, moc, příliš.

2. hovor. expr. – stejný význam, ale kladný.

Další odpovědi
quentos

Taky se celkem běžně říká „strašně se těšit“ – to taky není logický?
Je to pořád logičtější než napsat „anebo“ jako dvě slova.