Kelt

Jak to bylo s židovským původem obyvatel?

Konkrétně mám na mysli včerejší zážitek, kdy jsem šel kolem památníku označeného Davidovou hvězdou. V představě, že si přečtu nějaké hebrejské znaky jsem přistoupil k památníku a začal číst. Jedná se o památník umučených občanů v koncentračních táborech. Najednou jsem objevil jména svých příbuzných. Věděl jsem o tom z vyprávění, znal jsem je s fotografií, ale tato skutečnost se mnou trochu otřásla. A přitom jméno s datem narození a datem a místem úmrtí. Ale zeptat se chci na něco jiného. Pokud moji příbuzní zahynuli jako Židé, tak byli židovského původu? A já jsem také židovského původu? Podle čeho se to posuzovalo tehdy a jak se to posuzuje dnes.? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Pokud se píše slovo s velkým prvním písmenem, označuje slovo Žid příslušníka židovského národa, tedy Žida v etnickém slova smyslu, zatímco žid (s malým písmenem) je příslušníkem židovského náboženství. Oba významy se do velké míry překrývají, protože židovské náboženství bylo původně náboženstvím národním a bylo jedním z určujících rysů příslušnosti k židovskému národu. Dalšími národními rysy bylo území státu Izraele a Palestiny a jazyk (hebrejština).

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDid%C3%A9

"Kdo je Žid?
Často i sami Židé si kladou otázku, kdo je Žid? Tradiční odpovědí bývá: Žid je ten, který se narodí židovské matce nebo konvertoval podle halachy (židovský náboženský zákon)

Jen u matky můžeme s určitostí tvrdit, že je vlastní, protože dítě porodila.

Ortodoxní Židé naproti tomu tvrdí, že pravým Židem je ten, kdo žije podle zákonů bible. (Spiegel, 2005; Schneider, 1997)."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ee­E27SsMMIUJ:dspa­ce.upce.cz/bit­stream/handle/10195/48­615

Univerzita Pardubice
Fakulta zdravotnických studií
SBakalářská práce
Jana Zábojníková

http://dspace­.upce.cz/bitstre­am/handle/10195/48­615/ZABOJNIKO­VAJ_Specifika­Osetrovatelske_KC_2012­.pdf?sequence=3

https://is.mu­ni.cz/th/16032­4/pedf_b/Baka­larska_prace_o­devzdani.pdf
--

Je vaše matka židovského původu?

Další odpovědi
Kepler

V nacistickém Německu tzv. Noromberské zákony definovaly jako Žida každého, kdo má oba rodiče Židy (Volljude). Člověk, který měl Židem jednoho z rodičů, byl považován za míšence prvního stupně (Mischling ersten Grades), člověk, který měl židovského jednoho prarodiče pak za míšence druhého stupně (Mischling zweiten Grades). Zákony dále rozebíraly případy, kdy byl jeden nebo oba rodiče či prarodiče míšenci prvního nebo druhého stupně. Všichni lidé, označení nacistickým režimem jako Židé (Volljuden) i míšenci (Mischlinge) byli během druhé světové války perzekvováni a v konečném důsledku měli být podle záměrů nacistů vyhlazeni. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDid%C3%A9#­.E2.80.9EEtnic­k.C3.BD_.C5.BDid­.E2.80.9C Kdo je a kdo není Žid podle dnešních měřítek, tento odkaz řeší rovněž.
Jak to bylo s Židy za protektorátu se popisuje rovněž zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDid%C3%A9_v_Pro­tektor%C3%A1tu_­%C4%8Cechy_a_Mo­rava

Drap

Podle dnešních zákonů nikoho nezajímá jakého jsi původu. Svou národnost si můžeš dokonce sám zvolit. Za Velkoněmecké říše platily jiné zákony a zjišťoval se původ předků. Kdo měl židovské předky byl Žid, kromě toho se v některých případech rozlišovalo i poloviční či čtvrtinový Žid. Záleží jen na tobě ke kterému etniku se budeš chtít hlásit. I za té války bylo spousta lidí židovského původu praktikujících křesťanství.