annas

Jak to bylo s totálním nasazením za okupace a co vlastně tento pojem znamenal a koho se týkal?

Často jsem slýchávala pojem ročník 21.

Nejlepší odpověď
tom004

Dospělí i děti od 15 let byli odváženi do německých továren,kde museli pracovat pro Říši.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tot%C3%A1­ln%C3%AD_nasa­zen%C3%AD

Další odpovědi
vagra

Totální nasazení (německy Totaleinsatz) je pojmenování pro nucené pracovní nasazení, kterému byli v době nacistického Německa podrobeni obyvatelé okupovaných zemí.
Prvními totálně nasazenými, byli muži z ročníku 1921. Byl to ve skutečnosti odsun do bojové linie a vědělo se, že každý stý transportovaný, si odjíždí pro smrt a každý zhruba šestý až desátý bude vážně zraněn.

Zdroj: více zdrojů,např.-http://www.se­nio.cz/archive­.php?w=art&id=138&rub­=43&s

dudu

Vzpomínky mého tchána – ročník 1924 nejsou kupodivu nijak hektické. Byl nasazen poblíž Lipska, nejprve pracoval v továrně na letecké motory, ale protože jako vyučený obchodník uměl slušně německy byl později přeřazen do skladů potravin a dělal tlumočníka. Dostával určitý plat, mohl chodit na vycházky do města a dokonce se kamarádil s mladou němkou, jejíž dědeček vlastnil hospodu. Šéfoval mu válečný invalida, bývalý poddůstojník, který ho občas pozval i do rodiny. Svoje vzpomínky většinou končí konstatováním, že za komunistů bylo často daleko hůř. Asi byl, jak někdy říká, dítětem štěstěny.