Avatar uživatele
annas

Jak to bylo s totálním nasazením za okupace a co vlastně tento pojem znamenal a koho se týkal?

Často jsem slýchávala pojem ročník 21.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, quentos, dudu, vagra, hanny 2, tom004 před 4108 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Dospělí i děti od 15 let byli odváženi do německých továren,kde museli pracovat pro Říši.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/T ot%C3%A1ln%C3%AD_nasazen%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Totální nasazení (německy Totaleinsatz) je pojmenování pro nucené pracovní nasazení, kterému byli v době nacistického Německa podrobeni obyvatelé okupovaných zemí.
Prvními totálně nasazenými, byli muži z ročníku 1921. Byl to ve skutečnosti odsun do bojové linie a vědělo se, že každý stý transportovaný, si odjíždí pro smrt a každý zhruba šestý až desátý bude vážně zraněn.

Zdroj: více zdrojů,např.-http://www.senio. cz/archive.php?w=art&id=138&ru b=43&s

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Vzpomínky mého tchána - ročník 1924 nejsou kupodivu nijak hektické. Byl nasazen poblíž Lipska, nejprve pracoval v továrně na letecké motory, ale protože jako vyučený obchodník uměl slušně německy byl později přeřazen do skladů potravin a dělal tlumočníka. Dostával určitý plat, mohl chodit na vycházky do města a dokonce se kamarádil s mladou němkou, jejíž dědeček vlastnil hospodu. Šéfoval mu válečný invalida, bývalý poddůstojník, který ho občas pozval i do rodiny. Svoje vzpomínky většinou končí konstatováním, že za komunistů bylo často daleko hůř. Asi byl, jak někdy říká, dítětem štěstěny.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost