Kelt

Jak to bylo s měnovou reformou v 50. letech? Proč byla?

O měnové reformě se hodně mluví. Zápotocký slíbil, že nebude, ale reforma byla a peníze ztratily na hodnotě. Snad v poměru 1:5. Proč vlastně ta reforma byla? Byly zde ekonomické důvody, nebo to byla politická akce? A znamená to, že před reformou měla česká koruna nejvyšší hodnotu v historii? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem tu měnovou reformu nezažil, ale myslím si, že jediným jejím cílem bylo ožebračit lidi jako tzv. kulaky, továrníky a vůbec nepřátele socialismu. Bohužel na to doplatili i normální občané, co měli něco na knížce. Dokonce jsem někde četl, že Zapotonda o té reformě vůbec nevěděl 🙂 Nominální hodnotu české koruny v té době těžko posoudím. Ale i dolar spadl za sto let asi tak na setinu…

Další odpovědi
aliendrone

Tak jako první si prostuduj odkaz od Edisona. To co tam píší je pravda, ale není to CELÁ pravda. Ano, stát a hospodářství bylo idiocií a totální neschopností bolševiků na dně. Ano, stát (bolševici) hledali východisko, nejlépe takové, které jim umožní se napakovat a potecniální odpůrce ožebračit. To všechno souhlasí.

Pozorně si ale přečti odstaveček „Mezinárodně-politické důsledky“. Toto miniaturní souvětí nedává žádný smysl (pokud ovšem nevěnuješ značné úsilí k jeho objasnění/pocho­pení). JAKÉ „nedodané údaje“? Co to s tím má společného? Tak přesně tady začíná tvá pouť k pochopení „jak funguje systém“, odkud se REÁLNĚ bere zlodějna jménem „inflace“, KDO DOOPRAVDY vlastně v našem státě vládne a vůbec pro většinu blbů jasné a nijak záhadné věci. Ale pozor! Čím více odhalíš, tím více se ti bude chtít bleet, takže si to DOBŘE ROZMYSLI! ;) :D :D

Edison

Překvapuješ…

https://www.go­ogle.cz/search?lr=lan­g_cs&newwindow=1&tbs=lr­%3Alang_1cs&sxsrf=­ALeKk01fvyyBp522sY­OPhBUfRQMgfpwsBw%3­A1585771320638&e­i=OPOEXurGJpOW8gKE2Lq­QCA&q=%C4%8Des­koslovensko+m%C4%9Bn­ov%C3%A1+refor­ma+1953&oq=%C4%8Des­koslovensko+m%C4%9Bn­ov%C3%A1+refor­ma+1953&gs_lcp=CgZwc3ktY­WIQAzoECAAQR1DVpgRY7r8E­YKfGBGgAcAR4A­IAB2wGIAc8FkgEF­MS4zLjGYAQCgAQ­GqAQdnd3Mtd2l6&s­client=psy-ab&ved=0ahUKEw­jqwovCgsjoAhU­Ti1wKHQSsDoIQ4dUD­CAo&uact=5

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Ceskos­lovensk%C3%A1_m%C­4%9Bnov%C3%A1_re­forma_(1953)