terkakik

Jak to bylo s komunisti a vírou?

Nejlepší odpověď
annas

Svou otázku jste vložila do kategorie náboženství, takže se domnívám, že vám jde o o vztah komunistů k víře v boha.

Svoboda víry byla pro komunisty, kteří byli materialisty, nebezpečná. Získali moc, ale bylo třeba ji udržet. Vždyť náboženská víra vedla věřící k pravdivosti jednání, vykonávání dobra a spravedlivosti, dodržování Desatera a k víře v boha, který přebývá v nebi a má moc nad lidmi. Věřili v ráj na nebi, jehož se dočkají po své smrti. Komunisté naopak hlásali, že vytvoří ráj na zemi. Jenže i ani všechny nevěřící o tom nepřesvědčili. Vždyť chtěli poručit větru, dešti …

Proto víra a naboženství, chození do kostela především v 50. a 60. letech nebyly v kurzu. Mnoho duchovních skončilo ve vězení, byly rušeny řády, upravovaly se dějiny, aby církev vyzněla jako negativní činitel atd.

K přijetí do středních i vysokých škol se přikládalo vyjádření zástupců VO KSČ, takže dítě z náboženské rodiny mělo minimální šanci na přijetí.

Manželem mé kolegyně byl věřící křesťan, proto ho na bohoslužby vozila do jiného města. V obci existovali „donašeči“, kteří sledovali, kdo navštěvuje bohusložby, a způsobili některým problémy v zaměstnání.

Vzpomínám si, že můj kolega musel vysvětlovat na OV KSČ, proč jeho dítě chodí do náboženství. Někdo na něho poslal udání. Měl velké problémy, hrozil mu „vyhazov“, musel prokazovat, že je to lež.

Mohla bych uvádět další a další příklady. Ještě např. katoličtí spisovatelé a básníci skončili ve vězení, někteří i v emigraci. Vzpomínám např. na J. Zahradníčka,

Další odpovědi
zjentek

komunisti věří, že poručíme větru dešti

ivzez

Jak to bylo s komunistY a vírou?
Jako v jiných vrstvách společnosti: Někteří věřili ideologii
marxismu–leninismu, jiní věřili v Boha, chodili do kostela …

Poznámka:
Na konci věty stojí jeden otazník, mezera
se píše za otazníkem (nikoliv před ním) …

anonym

Také jsme věřili Havlovým slovům a pravdoláskařskému projevu…"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, ze jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků.....

No, prohlédli jsme a pochopili, že Havel nám lhal stejně jako ti komunisti, vlastně Zápotocký, který také hlásal…" Naše měna je pevná a měnová reforma nebude…"

Kelt

Podle komunistů byla prvotní hmota, která vytvořila ducha. Podle víry je prvotní duch, slovo, myšlenka a ta vytváří hmotu.

gecco

Někteří lidé komunistickým představitelům věřili… Jiní ne, jen se tak tvářili.
No – a někteří nevěřili a dávali to najevo…
;-D

Zvědavý

Komunisté neměli věřící v lásce – několika farářů se dokonce počátkem 50.let zbavili

anonym

Ve všední dny sedávali na schůzích a v neděli v kostelní lavici! Aspoň tak to bylo na severu Moravy.

Lamalam

S komunisty, nikoliv s komunisti. Počti se třeba tady: http://astronu­klfyzika.cz/Kres­tanstvi-komunismus.htm

mosoj

Komunisti nebo církev. Všichni jsou fanatici a proto se nemají rádi.

orwell

Máš-li na mysli víru náboženskou, pak se komunisté s ní moc rádi neměli, to je pravda. Ale nechovali k ní zase takovou zášť jako např. muslimové ke křesťanům. To by zde již nestál jediný kostel. Je rovněž pravda, že někteří věřící byli diskriminováni, nesměli vykonávat určitá povolání – třeba učitelské nebo jinak výchovně pracovat s mládeží (hádej proč?), ale zase jsem znal mnoho věřících, kteří žádné problémy neměli. Ono to s tou vírou je vůbec těžké. Vzpomínám si na jednoho ředitele SŠ, který nám říkal: Pamatujte si, věřit znamená nic nevědět! Jestliže něco víš, pak už nemá smysl mluvit o víře. Ty dvě víry, o nichž je řeč, se dost lišily, ale jedno měly společné. Cílem bylo ovládnutí lidí a každá to dělala po svém. Děje se to neustále, v každém režimu. Stačí se dívat kolem sebe. Škoda, že mi neprošla odpověď na tvou otázku „Jak se žilo v r. 1989“. Nemám už sílu to upravovat a znova psát.

PetrXY

Komunisti věřili, že tu budou vládnout na věky.

Lamalam

kelt > tvůj příspěvek platí pro marxisty, komunisté si ho vzali za svůj.