Alesh

Jak teplou vodu přidat?

Pro koupele nohou mám mít lázeň 2 litry vody. Druhý den mám dolít 1 litr, tak aby opět teplota lázně byla cca 34 °C. Předpokládám, že výchozí teplota (těch 2 litrů z minulého dne) bude cca 25 °C. Nechci tam lít horkou vodu, abych zbytečně neničil tu biologickou složku roztoku. Takhle od oka bych to viděl na cca 50 °C, pletu se? Díky.

Odpovědi
Kazatel

Ano, zhruba tak, zadny zadrhel v tom s citani a nasobeni neni.

Ametyst

Já bych vycházela z toho, že lázeň může mít druhý den teplotu 20 st.C. Jinak dobrý.

Kelt

Podle kalorimetrické rovnice, teplá se ochladí a studená se ohřeje. Studená se ohřeje o 9 ° C, takže použij vodu 43 ° C teplou a pak v poměru 1:1 nebo tu 50°C v poměru 9: 16. Doporučoval bych koupi teploměru, ale těch 34 °C se dá poznat loktem.

aliendrone

Dá se předpokládat, že měrná tepelná kapacita obou lázní je stejná, tudíž se ti v kalorimetrické rovnici vykrátí a stačí použít vztah
m1(t-t1)=m2(t2-t)

m1 hmotnost studené lázně
m2 hmotnost teplé lázně
t výsledná teplota
t1 teplota studené lázně
t2 teplota teplé lázně

Spočítej si to už sám. :)

orwell

M1*t1 + M2*t2 = M*t ⇒ t2 = (M*t – M1*t1)/M2
t2 = (3*34 – 2*25)/1 = 52°C

Alesh

@Ametyst: dost pochybuju, že by teplota klesla pod teplotu v bytě 🙂

Dochy

Aby ses nedivil. Pokud ji necháš odpařovat, může mít až asi o 3 stupně méně (v protikladu k tomu ale působí ohřívání např. přes stěny nádoby apod. takže realita až taková nebude)