Avatar uživatele
Bronzový

Jak staré je vlastně Jericho?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Existují vlastně dvě Jericha - staré a nové. To druhé, současné, které je ryze arabským městem, má asi 10000 obyvatel. Nemůže se sice pochlubit tak bohatou historií jako Jericho starověké, ale přece jen mu patří jeden světový primát - je nejníže položeným obydleným městem na světě, neboť leží v údolí Jordánu, asi 250 m pod hladinou moře. Stejně jako ve starověku i dnes se zde nachází křižovatka dvou cest - první vede od Galilejského jezera k Mrtvému moři, odkud dále pokračuje (pod názvem via Arava) do Ejlatu. Druhá spojuje Středozemní može s dnešním Jordánskem. Při pohledu z dálky město splývá s přilehlými zelenými plochami v jednu velkou úrodnou oázu s datlovými palmami.

Nejstarší osídlení Jericha se datuje do neolitu, do období kolem roku 8000 př. n. l., kdy zde žilo asi 3000 obyvatel. První obydlí měla kruhový půdorys a otevřené ohniště uprostřed - podobala se tedy nomádským stanům. Zdi byly vybudovány z nepálených cihel, spojovaných hlínou. Kolem stavení byla vztyčena masivní kamenná hradna asi osm metrů vysoká s mohutnými věžemi o průměru devět metrů, které ukrývaly vnitřní schodiště. Otázkou zůstává přesná funkce této hradby: měla sloužit jako ochrana proti nepřátelským skupinám nebo byla součástí velké přehrady, chránící osadu před živelnými pohromami? První sídliště bylo dobyto, a poté zničeno (pravděpodobně požárem) kolem roku 7000 př. n. l. Při budování nové osady se stavěly domy již s pravoúhlým půdorysem, jež měly více místostí.

Více na:

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:Iqg_FJN POlAJ:www.blizkyvychod.estrank y.cz/clanky/izrael/nejstarsi-m esto-sveta+Jak+star%C3%A9+je+v lastn%C4%9B+Jericho%3F&cd=4&hl =cs&ct=clnk&gl=cz

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.