bobánek

Jak staré je vlastně Jericho?

Nejlepší odpověď
annas

Existují vlastně dvě Jericha – staré a nové. To druhé, současné, které je ryze arabským městem, má asi 10000 obyvatel. Nemůže se sice pochlubit tak bohatou historií jako Jericho starověké, ale přece jen mu patří jeden světový primát – je nejníže položeným obydleným městem na světě, neboť leží v údolí Jordánu, asi 250 m pod hladinou moře. Stejně jako ve starověku i dnes se zde nachází křižovatka dvou cest – první vede od Galilejského jezera k Mrtvému moři, odkud dále pokračuje (pod názvem via Arava) do Ejlatu. Druhá spojuje Středozemní može s dnešním Jordánskem. Při pohledu z dálky město splývá s přilehlými zelenými plochami v jednu velkou úrodnou oázu s datlovými palmami.

Nejstarší osídlení Jericha se datuje do neolitu, do období kolem roku 8000 př. n. l., kdy zde žilo asi 3000 obyvatel. První obydlí měla kruhový půdorys a otevřené ohniště uprostřed – podobala se tedy nomádským stanům. Zdi byly vybudovány z nepálených cihel, spojovaných hlínou. Kolem stavení byla vztyčena masivní kamenná hradna asi osm metrů vysoká s mohutnými věžemi o průměru devět metrů, které ukrývaly vnitřní schodiště. Otázkou zůstává přesná funkce této hradby: měla sloužit jako ochrana proti nepřátelským skupinám nebo byla součástí velké přehrady, chránící osadu před živelnými pohromami? První sídliště bylo dobyto, a poté zničeno (pravděpodobně požárem) kolem roku 7000 př. n. l. Při budování nové osady se stavěly domy již s pravoúhlým půdorysem, jež měly více místostí.

Více na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Iq­g_FJNPOlAJ:www­.blizkyvychod­.estranky.cz/clan­ky/izrael/nej­starsi-mesto-sveta+Jak+star%­C3%A9+je+vlas­tn%C4%9B+Jericho%3F&cd=­4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz