Alesh

Jak stanovit poměr míchání alkoholu?

Je to otázka čistě matematická, zatím jsem se nad ní nijak zvlášť nezamýšlel, nepochybně bych ji sám rozlouskl, ale řekl jsem si, že ji hodím do placu, třeba někdo přijde s nějakým hodně elegantním řešením.
Mám dva alkoholické nápoje: 12% a 50%. V jakém poměru je musím smíchat, aby výsledný alkohol měl 17 %? Je to úloha s konkrétními čísly, ale zajímalo by mě i obecné řešení.
P.S. Veškerý obsažený alkohol je ethanol a zcela legálně pořízený! 🙂

Nejlepší odpověď
bolak

Hele, nevím jestli to mám dobře, protože tak nějak musim pořád myslet na ty flašky když počítám, ale… mělo by to bejt (pravděpodobně) asi nějak takhle:

(0,12x+0,5y)/­(x+y)=0,17

x je počet nápojů 12% chlastu
y je počet nápojů 50% chlastu
přičemž oba nápoje mají stejnou míru

za x je pak možný si doplnit jakýkoliv číslo, třeba 1

0,12+0,5y=0,1­7+0,17y
0,33y=0,05
y=0,151515 (x=1)

  • ypsilon vidíš že je 15/99, x teda dáš taky do stejnýho poměru a bude 99/99
  • vynásobíš 33 a y=5 ; x=33

Takže pokud to mám čirou náhodou dobře, tak správně by se mělo namíchat 33 flašek 12% alkoholu s 5 flaškama 50% alkoholu. Ale raději bych si to předem někde ověřil, aby ti potom hosti kvůli mně nepochcípali.

Další odpovědi
mosoj

Tak pro takovéto případy se používá křížové pravidlo :

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/555906/Bez_naz­vu.png

Jednoduché a rychlé. Poměr ředění vychází 33 : 5 . Tak jak to vypočítal Bolak.

Doprostřed se píše požadovaná koncentrace a křížem se to odečte. Na pravé straně vyjde poměr míchání pro požadovanou koncentraci uvedenou uprostřed.
Na levou stranu se píší známé koncentrace dvou roztoků, doprostřed požadovaná koncentrace a na pravé po odečtení vyjde poměr míchání jednotlivých roztoků. Čte se to vodorovně. Odečítá křížem!
Doplňuji:
Pokud jako jeden roztok používáte vodu, píše se 0 % roztok !

anonym

Snad ti pomůže odkaz na mnou položenou otázku,kde je vysvětlení.

Zdroj: http://www.po­radte.cz/domac­nost-a-bydleni/4697-jak-zredit-slivovici.html