Jak správně vyskloňujete jméno Ája? Odůvodněte pravopis.

Nejlepší odpověď
Terryle

Ája, vzor žena. Takže podle mě:

  1. Ája (žena)
  2. Áji (ženy)
  3. k Áje (ženě)
  4. Áju (ženu)
  5. Ájo! (ženo!)
  6. o Áje (ženě)
  7. s Ájou (ženou)
  8. Áji (ženy)
  9. Áj (žen)
  10. Ájám (ženám)
  11. Áji (ženy)
  12. Áji! (ženy)
  13. o Ájách (ženách)
  14. s Ájami (ženami)
  • bych skloňovala já, rozhodující je vzor žena. Akorát bych změkčila, kde vychází ve vzoru žena tvrdé y, Ájy mi prostě rvou oči :o) myslím, že v českých slovech je před i/y rozhodující tvrdá/měkká souhláska.

Uznávám, že „bylo to auto našich Áj“(máte-li ženu i dceru Áju) zní dost blbě, ale kolikrát to člověk použije? :)

Další odpovědi
quentos

podle vzoru žena, s tím ale, že kde se u ženy vyskytuje Y, nahradíme ho měkkým, jelikož pro J v češtině Y napsat nelze.
Doplňuji:
výjimkou je 2.p. mn. č. – několik Ájí.

Zdroj: PČP

venkovan

Ája
kočka
superkočka
divoženka
a dál snad už nemusím