Efík

Jak správně vyrobit pečeť?

Můžete mi, prosím, někdo poradit, jak správně vyrobit pečeť? Připravuji dárkový dokument, který bude mít stužku a chci na ni vyrobit pečeť. Pečetní vosk mám, razítko,které chci mít ve vosku obtisklé mám také. Děkuji předem za radu.

Nejlepší odpověď
kenyrts

K výrobě pečeti tedy budete potřebovat patřičnou písemnost, zdroj tepla, pečetidlo a pečetní vosk. K zahřívání pečetního vosku je úplně nejlepší používat lihový kahan – jeho plamen nešpiní vosk sazemi. Lze ovšem užít i prostou svíci. Při zahřívání je potřeba voskem neustále otáčet, abychom zabránili odkapávání. Nenechávejte vosk zbytečně hořet! Pokud Vám vosk ukápne, nebojte – po zaschnutí jej lze lehce odstranit (z počátku se Vám to může stávat často, proto doporučujeme používat nehořlavou hladkou podložku).

V průběhu zahřívání musíte vystihnout okamžik, kdy je vosk dostatečně vláčný (chce to trochu cviku) a pak jej natisknout na papír a pomalu táhnout vzhůru, aby se natavený vosk oddělil od zbytku tyčinky. Toto opakujte tolikrát, dokud nedosáhnete voskové kaňky minimálně o šířce pečetidla. Zpravidla jde o dvě až tři opakování. Nemusíte pospíchat, neboť vosk zůstane dlouho měkký.

Aby pečeť vypadala dobře, pečetidlo musí být čisté, suché a studené. Pečetidlo lze potřít kapkou stolního oleje (abe se nelepilo k vosku). Po přitisknutí pečetidla na vosk vyčkejte několik vteřin, aby byl výsledný otisk dostatečně jemný a detailní. Pokud se Vám v průběhu výroby pečeťe podařilo udělat voskem na písemnost nějaké kaňky, raději počkejte, než vosk zaschne a teprve pak je odstraňte.
pečetní vosk se dá objednat zde:
http://www.fan­tasyobchod.cz/pe­cetni-vosk-p-85.html