FlAsh_7

Jak správně tisknout fotky?

Dobrý den, moje tiskarna Canon mi tiskne fotky lehce (velmi lehce) tmavě než jsou na monitoru. Někde jsem četl, že fotky by se měly před tiskem lehce nadexponovat. Tiskl jsem mimochodem z kvalitního formátu .tiff. Monitor mam taky kvalitní, speciálně na foto. Taky jsem si řikal, zdali to není nějak mnou, jelikož moje fotky vypadají na jiných zařízeních jinak. Monitor nekalibruji. Prosím o radu. Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Na nekalibrovaných monitorech bude fotka zobrazena pokaždé jinak. S tím nic nenaděláš. Pro tisk se kalibruje ceká soustava monitor tiskárna, fotopapír, barvy. Profíci navíc většinou používají termosublimační tiskárny, nebo si fotky nechávají tisknout ve fotolabu.
Nicméně každá solidnější tiskárna má ovladač kde se dá nastavovat světlost, kontrast, saturace barev, někdy i každé zvlášť!! Takže každou tiskárnu lze alespoň přibližně „nakalibrovat“ na druh fotopapíru a použitou kazetu. Co druh fotopapíru to jiné podání barev. Co jiná značka kazety to jiné podání barev. Nicméně snažit se dosáhnout věrnosti monitor, tiskárna znamená kalibraci celého řetězce tak jak popisuji. Kalibrace se dá uložit, třeba pro každý druh papíru zvlášť. Neptej se ale kolik kalibrace tiskového řetězce stojí!!

Další odpovědi
Emefej

„moje fotky vypadají na jiných zařízeních jinak“ – nejprve začni zkalibrováním monitoru.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.