štamgast

Jak správně skloňovat francouzský zámek Chantilly?

V Chantilly, v Chantillech nebo v Chantillách?

Nejlepší odpověď
annas

Zámek Chantilly je ve městě Chantilly, je v Chantilly. .Neskloňovat.

V příručce CJ se uvádí tvar – „např. francouzské derby v Chantilly“

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4892

Další odpovědi
icurusL

Hmm, „Šantila“ bych řekl.

Gonfaloniér

V Chantilly.
U nás se to skloňuje hlavně podle jejich výslovnosti. V [šantyj]… Zůstává stejné ve všech pádech, nejen ve třetím. Podobně jako spousta jiných francouzských názvů, hlavně i co se měst a hradů týká.*
Ostatní obdoby, které máte v popisku by se k této výslovnosti vůbec nehodily. V šantijech nebo v šantijách ani to nezní dobře.

*Netýká se to ale všech názvů a neplatí to ani pro všechny ty města a hrady. A vezměme si Např. řeku Loiru. Plujeme na Loiře [luaře], jdeme podél Loiry, podobně Seina, jdeme k Seině atd.
Hlavní je myslím ta výslovnost a podle ní se v našem jazyce určuje to skloňování francouzských názvů. Svou roli hraje myslím i o jaké podstatné jméno se jedná, jaký rod atd, ten zámek, ta řeka, to město, ta hora…