drzyjazyk

Jak správně sklonit slovo prudentia? Chci napsat Já jsem „prudent…!“

Myslím si, že nejsem xenofob když nechci v české republice muslimy, ale že jsem prudentialní*! Jak to vidíte vy?

*prudentialní = rozumný, obezřetný atd…

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Jsem "prudentia"

Nedal jste jinou možnost. Toto slovo se v češtině užívá minimálně, je příznakové.

V Korpusu č. j. je uvedený výraz prudent jen 1×. ve významu – je rozumný, obezřetný atd. .
Prudentie nikoliv. Jedině podle anglického tvaru přídavného jména = prudential(ní)

Takže výjimečně můžete použít jen „prudent“. Nebo obhájce prudentie.
Nebo podle anglického tvaru přídavného jména = prudential(ní)

Jde o slovo cizího původu. Pokud chcete skloňovat, podíejte se do odkazu – bod . 3
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=253
Nebo si najděte skloňování podobného slova. – např.uncie

Další odpovědi
ivzez

Jsem "prudentia"

Slova se nesklánějí,
ale skloňují…

annas

ad ivzez, vidím, že ve tvaru slovesa má tazatel chybu, napala jsem v odpovědi správný tvar.

Ale snasím se všechno ignorovat a mlčet, protože vím své …