vondrys

Jak správně recitovat?

Zdravím,
nenašel jsem žádné výukové video, ve kterém by byly nějaké rady a tipy, čeho se vyvarovat apod. Pokud si totiž u maturity vytáhnu básnickou sbírku od Erbena, rád bych na konci zarecitoval první báseň Kytici (když už ne znalostmi, tak aspoň tímto bych mohl oslnit komisi :)) Nevíte někdo jak na to, nebo třeba video, na kterém je perfektně zarecitovaná Kytice?

Nejlepší odpověď
quentos

K tomu je potřeba hlavně dlouhodobý trénink, to do maturity nestihnete. Dávat pozor na přízvuky a pauzy, ve vhodných chvílích přednes zdramatizovat (drama může do přednesu vnést i vhodně zvolená pauza o správné délce), přidat či ubrat na hlase… obávám se ale, že tohle se nedá vtěsnat do několika řádků a tím méně naučit z nějakého videa (i proto, že každý recitátor má vlastní interpretaci přednesu).
Takže holt se v tomto moc poradit nedá – cvičit a zdokonalovat se, nejlépe pod taktovkou někoho, kdo tomu rozumí. A to říkám i přes to, že jsem před 20 lety pravidelně vyhrával recitační soutěže a stále zůstávám dobrým recitátorem :{/>

Další odpovědi
anonym

Krom zpěvu je tam i přednes, je to dokonalé
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=mxzM-Bzn9kU
každý ale recituje jinak, od každého člověka to uslyšíš vždy jinak přednesené. hlavně to musí být od srdce, jako když čteš dětem pohádku, i když v tomhle případě bych asi ty děti vynechala, každá jeho báseň je malý horror :-O