dennis15

Jak správně použít slovo ekvivalent?

Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně použít ve větě slovo ‚ekvivalent‘.

Napadá mě např.:
Proměnná je nyní ekvivalent nuly.
Proměnná je nyní ekvivalentní s nulou.
Proměnná je nyní ekvivalentní nule.

Nevím však jaká možnost je správná. Děkuji za vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Za správnou považuju možnost třetí, za určitých okolností by bylo možné říct i první, ale s použitím tvaru „ekvivalentem nu­ly“.

Další odpovědi
annas

Ověřovala jsem v jazykových zdrojích:

Přídavné jméno zodpovědný (a zodpovědně, zodpovědnost) je ekvivalentní s výrazem odpovědný.

Cizojazyčný ekvivalent domácího slova.
Všeobecný ekvivalent zboží.

Ekvivalent – koho, čeho.
Ekvivalentní – s čím.
Doplňuji:

Zajímavé, vložila se moje odpověď, i když už otázka byla uzavřená.

Třetí pád se u výrazu ekvivalent a ekvivalentní se nepoužívá. Rovněž je rozdíl mezi užitím 1. a 7. pádu.. 1. pád vyjadřuje vlastnost stálou, 7. pád vlastnost přechodnou.

Když má něco stejnou nebo odpovídající hodnotu, tak je to stav stálý, tedy se užije první pád. Takže patří ekvivalent čeho, ekvivalentní s čím.

annas

Uvádím ještě další příklady.

Důkaz ekvivalence kontextových a nezkracujících gramatik.
Věty ekvivalentní s pátým Euklidovým postulátem.