dust8

Jak správně plavat prsa, aby se člověk brzy neunavil?

Umím jen prsa. Možná bych zvládnul i kraula, ale nerad si močím hlavu. Při prsách se snažím pomalu oboustraně používat ruce a zároveň snimu dělat stejné pohyby i nohama? Je to tak správně? Člověk tak nejdéle vydrží bez únavy? Většinou, když tak plavu, tak cca 10 minut a pak mám ruce jako z kamene a musím plavat zpět na břeh. Nohy, ale unavené nemám, což je zajímavé. Dělám něco špatně? Je třeba se před plaváním nějak rozcvičit, aby člověk déle vydržel plavat? Chodím teď plavat do rybníka prakticky denně.

Nejlepší odpověď
Kepler

Při správném plavání stylem prsa si holt hlavu namočit musíš, vydechuje se do vody. Jinak je to blíže stylu čubka. Aby ses moc neunavil, dělej dlouhá tempa. Takhle jsem za mlada udělal 50 m bazén sedmi tempy, nebo nějaký ten kilometr na přehradě. Pokud si budeš chtít odpočinout, obrať se na záda, maximálně se narovnej a nohama dělej jen menší pohyby, aby se ti nezanořily. Teď mi už jde líp jenom znak, protože nekladu tak velký hydrodynamický odpor a ten ponton v okolí pupku mě spolehlivě udrží na hladině.

Další odpovědi
Kelt

Nejlépe ti poradí trenér plavání. Najdi si někoho, kdo tě nafilmuje a pak si to porovnej v ukázkou profesionála na youtube. Zkušený plavec plave ekonomicky, dělá správné pohyby a neunaví se. Nezáleží na tom, jaký styl se plave, vsadím se, že i kdybys plaval kraul, tak plavec, který bude plavat prsa , tě nechá daleko za sebou.

aliendrone

Je to jako s během. Když budeš sprintovat, tak nevydržíš běžet celé km, zato klusem celkem v poho. Zásadní je podle mne se při vytrvalostním plavání neunavovat rychlostí (silou temp), především se moc vyzdvihávat nad hladinu a následně hlouběji ponotřovat hlavu. Zkus to tak, aby se ti trup s hlavou právě tímhle způsobem (tedy vertikáně) pohyboval v co nejmenším rozmezí. Poplaveš sice jako ludra, ale zato dlouho. A včas se otoč na záda jak píše Kepler, dřív než budeš úplně down. Při plavbě na zádech střídej pohyby nohou, chvíli jako když plaveš prsa, chvíli jako při kraulu. Pochopitelně piánko, žádná honička, jen tak, abys udržel chobot nad hladinou k dýchání. Takovým způsobem můžeš plavat tak dlouho, až tě chytne křeč z podchlazení. (klidně celé hodiny)

Kepler

alien: no jasně, asi máme společného strýca z Hané, co jmenoval Venclovský, který přeplaval La Manche. Vylézaja na břeh trochu nadával. "Já su tak šťastné, enem kdyby tam nebyly ty medúzy…