Mexxyn

Jak správně oslovit profesora s tituly Doc. JUDr. CSc. ?

Potřebuju napsat danému profesorovi email, ale nejsem si jistá oslovením. Předpokládám, že to bude „Vážený pane docente“, ale raději se ještě ptám. Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Na akademické půdě oslovujeme nejvyšší hodností, tj. pane docente u vašeho příkladu.

Pořadí titulů
akademické – JUDr., PhDr. atd.
akademicko vědecké – CSc., dnes PhD. – oba za jménem
vědecko-pedagogické tituly – doc., prof.

Doplňuji:
Doplnění:

Neoslovujeme vždy tituly, které stojí před jménem.

Platí pravidlo: Oslovíme NEJVYŠŠÍM TITULEM, tedy pane doktore, paní doktorko, i když stojí za jménem.

Příklad:
Mgr. Jakub Novák , Ph.D. nebo Ing. Hana Novotná, Ph.D.

..

Další odpovědi
anonym

Asi bych si předem zjistil, nakolik je ješitný…
😉
A – je opravdu „profesor“? – tedy vysokoškolský, presidentem jmenovaný, profesor?
Pokud ano, zvolil bych oslovení „pane profesore“ (´vyváží´ předešlé akademické tituly).
Pokud ne (je prostě ´jen´ pedagog, učitel), zvolil bych „pane docente“ a nebo „pane doktore práv“ – právě podle jeho ´ješitnosti´ – titul Doc. byl udělován do roku cca ´89 – ´90, titul JUDr. je platný stále (tedy ješitnějšího Doc., ´civilnějšího´ doktor).

anonym

Také bych to tak napsala. K oslovení se používá první titul uvedený před jménem.

pusinka50

učila jsem se, že se při oslovení používá první titul uvedený před jménem, tak jak píše očko. v tomto případě tedy oslovení pane docente