Maggi

Jak správně oslovit Lukáše?

Ahoj Luki…
nebo
Ahoj Luky.. ?

Nejlepší odpověď
annas

Obě možnosti jsou správné.

Potřeba tvořit citově zabarvené tvary jmen je však natolik silná, že tvary na -i pronikly a nadále pronikají i ke jménům, která zdrobněliny s -i/í- v příponě obvykle netvoří, např. Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.

Předchází-li koncovému -i tvrdá souhláska, nemůžeme označit za chybné ani podoby s -y: Věri/Věry, Luki/Luky atd.

Předchází-li koncovému -i souhlásky d, t, n, dává se přednost psaní -i nebo -y podle výslovnosti předchozí souhlásky: Hanička – Hani [-ň-], Vlasta – Vlasti [-ť-], ale Rudolf – Rudy, Antonín – Tony. Méně obvyklé (ale přípustné) je psát též Rudi [rudy], Toni [tony].

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=743

Další odpovědi
Drap

Ahoj Lukáši

kacka2003

Řekla bych že Luky ale spíš 50 na 50.

bolak

„Luku“, a máš to bez i/y, máš vyřešeno :)