Meffinka

jak správně oslovit

Hezký večír, mám jen menší dotaz. Píšu dopis s adresou – Městský úřad
stavební odbor…
a nevím jak dobře oslovit, protože to píšu jen na ten úřad. Napadlo mě oslovení pracovníků, ale nejsem si tím jistá. Za rady děkuju :)

Nejlepší odpověď
Alesh

Je to sice úřední dopis, ale zas to není prezidentovi republiky, čili bych se s tím zas tak nemazal. Nejvíc oficiální, co asi lze v této situaci použít je: „Vážená paní, vážený pane“, lze taky použít zkrácené „Vážení“ a dnes už lze vcelku v pohodě použít i to prosté „Dobrý den“. Jak říkám, je to jen městský stavební úřad, pokud od nich chceš něco povolit, pak spíš než na oslovení budou koukat po obálce. 🙂
Doplňuji:
No, tak jsem se ještě podíval na net ohledně toho „Vážení“ a na velmi spolehlivém zdroji: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850 jsem našel toto:

Každý oficiální dopis (a rovněž e-mail) je náležité začít oslovením v 5. pádě (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno adresáta neznáme, např. Vážení; Vážené paní, vážení pánové; Vážená paní / Vážený pane; Vážení obchodní přátelé; Vážení partneři; Vážení klienti…).

Další odpovědi
annas

Tento dotaz byl již několikrát. Vkládám odkaz na poslední z nich.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-je-osloveni-zamestnavatele-detske-centrum-pastelka-v-dopise
Doplňuji:
Ad ocko, nemáte pravdu. Vždy patří do úředního dopisu oslovení.

quentos

Souhlas až na to zkrácené „vážení“ – setkal jsem se s názorem, že toto oslovení se někdy považuje za nevhodné až drzé. Ostatní uvedené je OK

anonym

Dobrý večer.

Úřední korespondence se píše s oslovením pouze v případě, že jste s někým na úřadě jednala a obracíte se konkrétně na tuto osobu. Pokud píšete oficiální žádost, stížnost, dotaz a pod., tak pracovníky neoslovujete. Pozdravíte a napíšete o jakou záležitost nebo problém se Vám jedná.
Doplňuji:
Vidíš, Annas, To bude zřejmě tím, že já se učila psát úřední dopisy a Ty jsi učila češtinu. A hned máme rébus.
Kdy už přestaneš sekat do lidí, co Ti fandili? Ne vždy máš pravdu.

suaeda

Pokud píši na úřad a nikoho konkrétního neoslovuji tak na obálku nadepisuji: MÚ obec, nějaký odbor a adresu.
Pokud oslovuji na úřadě někoho konkrétního tak napíši nejdříve jméno a pak další náležitosti jak jsem již uvedl. Nebo přímo napíši k rukám p. … Ze zkušenosti vím, že pokud je na začátku uvedeno jméno tak se dopis většinou neotevírá (tedy jak kde) a předá se přímo jmenovanému pracovníkovi.

annas

V úředních dopisech se nezdraví. Jen v soukromých mailech.

annas

Ad ocko, mám i další obory . Nerada je uvádím:

obchodní korespondenci, těsnopis a další. Jsem státním zkušebním komisařem STÚ Praha pro státní zkoušky z úpravy písemnost

Já jen konstatovala, že odpověď není správná. Nakonec stačí i to, že jsem češtinář, protože hlavní aktéři ÚJCAV a STÚ spolu konzultují úpravu písemností. Je kodifikovaná i v Pravidlech. Odkaz uvedl Alesh. Stačilo se přesvědčit, jenže lepší je hodit omyl na jiného …

Nemá vždy praxe pravdu, jak rád zmiňuje www, ale v jazyce je důležitá teorie, tedy norma a z ní pak vychází praxe.

V úřadech se často nedodržovala a nedodržuje norma pro úpravu písemností.

annas

Čekala jsem, zda bude někdo na mou připomínku o chybné odpovědi reagovat. Potvrdila jsem Aleshovu odpověď, který navíc vložil odkaz na vyjádření odborníka. Já rovněž už několikrát na podobný dotaz odpovídala.