Avatar uživatele
Meffinka

jak správně oslovit

Hezký večír, mám jen menší dotaz. Píšu dopis s adresou – Městský úřad
stavební odbor…
a nevím jak dobře oslovit, protože to píšu jen na ten úřad. Napadlo mě oslovení pracovníků, ale nejsem si tím jistá. Za rady děkuju :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, franku, suaeda před 4305 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

Je to sice úřední dopis, ale zas to není prezidentovi republiky, čili bych se s tím zas tak nemazal. Nejvíc oficiální, co asi lze v této situaci použít je: „Vážená paní, vážený pane“, lze taky použít zkrácené „Vážení“ a dnes už lze vcelku v pohodě použít i to prosté „Dobrý den“. Jak říkám, je to jen městský stavební úřad, pokud od nich chceš něco povolit, pak spíš než na oslovení budou koukat po obálce. 🙂
Doplňuji:
No, tak jsem se ještě podíval na net ohledně toho „Vážení“ a na velmi spolehlivém zdroji: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850 jsem našel toto:

Každý oficiální dopis (a rovněž e-mail) je náležité začít oslovením v 5. pádě (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno adresáta neznáme, např. Vážení; Vážené paní, vážení pánové; Vážená paní / Vážený pane; Vážení obchodní přátelé; Vážení partneři; Vážení klienti…).

Upravil/a: Alesh

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Tento dotaz byl již několikrát. Vkládám odkaz na poslední z nich.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-je-osloveni-zamestnavatele-detske-centrum-pastelka-v-dopise
Doplňuji:
Ad ocko, nemáte pravdu. Vždy patří do úředního dopisu oslovení.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Souhlas až na to zkrácené „vážení“ – setkal jsem se s názorem, že toto oslovení se někdy považuje za nevhodné až drzé. Ostatní uvedené je OK

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?aramah Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dobrý večer.

Úřední korespondence se píše s oslovením pouze v případě, že jste s někým na úřadě jednala a obracíte se konkrétně na tuto osobu. Pokud píšete oficiální žádost, stížnost, dotaz a pod., tak pracovníky neoslovujete. Pozdravíte a napíšete o jakou záležitost nebo problém se Vám jedná.
Doplňuji:
Vidíš, Annas, To bude zřejmě tím, že já se učila psát úřední dopisy a Ty jsi učila češtinu. A hned máme rébus.
Kdy už přestaneš sekat do lidí, co Ti fandili? Ne vždy máš pravdu.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Pokud píši na úřad a nikoho konkrétního neoslovuji tak na obálku nadepisuji: MÚ obec, nějaký odbor a adresu.
Pokud oslovuji na úřadě někoho konkrétního tak napíši nejdříve jméno a pak další náležitosti jak jsem již uvedl. Nebo přímo napíši k rukám p. … Ze zkušenosti vím, že pokud je na začátku uvedeno jméno tak se dopis většinou neotevírá (tedy jak kde) a předá se přímo jmenovanému pracovníkovi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

V úředních dopisech se nezdraví. Jen v soukromých mailech.

před 4305 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad ocko, mám i další obory . Nerada je uvádím:

obchodní korespondenci, těsnopis a další. Jsem státním zkušebním komisařem STÚ Praha pro státní zkoušky z úpravy písemnost

Já jen konstatovala, že odpověď není správná. Nakonec stačí i to, že jsem češtinář, protože hlavní aktéři ÚJCAV a STÚ spolu konzultují úpravu písemností. Je kodifikovaná i v Pravidlech. Odkaz uvedl Alesh. Stačilo se přesvědčit, jenže lepší je hodit omyl na jiného …

Nemá vždy praxe pravdu, jak rád zmiňuje www, ale v jazyce je důležitá teorie, tedy norma a z ní pak vychází praxe.

V úřadech se často nedodržovala a nedodržuje norma pro úpravu písemností.

před 4296 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Čekala jsem, zda bude někdo na mou připomínku o chybné odpovědi reagovat. Potvrdila jsem Aleshovu odpověď, který navíc vložil odkaz na vyjádření odborníka. Já rovněž už několikrát na podobný dotaz odpovídala.

před 4299 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek