wendyX

Jak správně nazvat dívku/ženu postiženou narcismem? Bude to ‚narcistka‘, nebo narciska? ⇩

Nebo jen ‚narcis‘- jako společný název pro jedince obou pohlaví stižené touto úchylkou?
......
Název je odvozen od řecké báje, podle níž krásný mladík Narkissos (Narcissus) odmítl lásku nymfy Echo a její sestry ho proklely. Zamiloval se do své vlastní krásy a prohlížel si ji ve studánce, až do ní spadl a utopil se; bohové ho pak proměnili v květinu (narcis). Klasické zpracování této báje pochází od latinského básníka Ovidia (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny (Metamorfózy).

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Narcismus

Nejlepší odpověď
annas

Pověst o původu jména je známá.

Muž, který obdivuje sám sebe, se nazývá narcis-t-a nebo narcisis-t-a. V mluvené řeči používá pouhé narcis, odborně pak narcist (/podle angličtiny). .

Ženská varianta je pak narcis-t-ka – přípona -ka. Je to neologismus, ve starších slovnících není ženská varianta uvedená.

Ale i slovo narcis-ka má vztah k Narcisovi, mužskému jménu Narcis, ale i k narcistovi.

Květina se jmenuje odborně narcis, přípona -ka je pak výraz zdomácnělý, běžně užívaný.

Je to vídět z původu slov. – J. Rejzek Etymologický slovník

  1. "narcis – ozdobná zahradní květina’. Přes něm. Narzisse z lat. narcissus a to z ř. nárkissos, ne zcela jistého původu. Viz i  :narcis(is)mus.
  2. narcis(is)mus ‘zamilování (muže) do sebe samého, do svého vzhledu’. Do psychologie zavedl Freud. Podle mladíka Narkissa,který se podle řecké báje zamiloval do vlastního obrazu na vodní hladině, utrápil se a proměnil ve stejnojmennou květinu (jméno květiny je prvotní, viz  :narcis)."

Další odpovědi
Kepler

Správně je narcistka, stejně jako narcista. Narciska má jiný význam.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=narciska