JájsemRaibek

Jak správně napsat větu „Neopouštějte sv… obydlí“?

Známá tvrdí, že neopouštějte své obydlí, já naopak tvrdím, že správně má být uvedeno neopouštějte svá obydlí.
Výzva je určena pro skupinu obyvatel, nikoli pro jednotlivce.
Kdo má pravdu?

Nejlepší odpověď
aliendrone

V množném čísle vážení magoři neopouštějte (ta) SVÁ obydlí. V jednotném čísle vážený magore neopouštějte (to) SVÉ obydlí. MYSLÍM si já, ale víš co znamená „myslet“ a hodnotu „expertízy“ aliendrona v češtině snad nemusím připomínat. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Záleží na kontextu.

iceT

Tady asi nebude příliš důležitá správnost, ale to, aby to lidi dodržovali.

Ale ano, správné je tvoje tvrzení.

Kelt

Angličtina to má jednoduché Do not leave your houses. Nebo se to mělo napsat v infinitivu nebo trpném rodě. Za Protektorátu byly psané vyhlášky s chybami, ale pod hrozbou zastřelení nebo koncentračního tábora, takže na gramatiku nikdo nehleděl.

jáára

Když nevím, napíšu svoje.

zjentek

Neopouštějte svévolně obydlí! (;

Kepler

alien: a co když vážený magor má těch obydlí víc? Jeden tajný šmajchl kabinet ve městě aby manželka nevěděla, chatu v horách, chalupu v Prčicích…

aliendrone

Kepler>>> ZASE podle sebe soudíš JINÉ? Kdy si konečně uvědomíš, že většina českého národa si nemůže dovolit létat jen tak pro plezír Boeingem do ZAHRANIČNÍHO wellnessu! ;) :)

Navíc se domnívám, že to číslo osoby se vztahuje nikoliv k obydlím, ale k té osobě. A pokud netrpí nějakou poruchou mnohočetné osobnosti (v takovém případě fakt nwm, rozřešení bych už ponechal na languageführerovi quentosovi), tak je JEN JEDEN. ;) :D :D

Kepler

Ale prdlajs, může se to vztahovat i na ta obydlí, páč jsou všechna jeho. Ale jinak je to jen mluvnická otázka. Valaši si chodili maximálně pěšky zadrbat do sousední vsi. No, dnes už někteří mají i auta, ale to už je jiný šuplík.