ReHu

Jak správně jet podle pravidel siln.provozu?

Jedu v pravém pruhu, to se má, ne? A v levém pruhu jede auto, o něco pomaleji.
Teoreticky bych jedu rychleji… můžu ho tedy předjet – podjet ve svém, pravém pruhu?
Nebo zajet do levého a jet za ním?
Doplňuji:
Na kraji města, 2 poruhy do a 2 pruhy z města. Provoz – na dohled 3 auta ve stejném směru. Pravý pruh volný, v něm já, levý pruh volný, v něm ten Favorit. Já ho pak předjela v pravém pruhu, ale dobrý pocit jsem neměla.

Nejlepší odpověď
cukrar

Rehu, musíte specifikovat místo (obec a mimo) a hustotu provozu.
Nebo kouknout na 361/2000, přesně co potřebujete vědět…
Doplňuji:
Jistotně jste nic špatného neudělala, ale taky jste ho nepředjížděla vpravo. Šlo o souběžnou jízdu.
§12 (2) V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3. Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, zvláštního motorového vozidla a motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km.h-1 smí levý krajní jízdní pruh užít k jízdě, jen jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.

Další odpovědi
Miroslavst

Ve městě je to jedno. Ve městě auta jedoucí v druhém pruhu nepředjíždějí.
Mimo město je to jinak.
Levé auto nemá jet v levém pruhu, jedině při předjíždění.
Pokud jedeš rychleji nevadí.

Hlada

Jak se tato situace v praxi řeší bylo nedávno názorně publikováno. Musíš se zařadit za něj do levého pruhu, vyblikat ho, aby se vrátil do pravého, po předjetí se zařadit před něj a prudce zabrzdit, abys ho vytrestal za to, že zdržuje.

AndreiRanger

Účastník silničního provozu nesmí jet v levém pruhu, pokud tento není odbočovací. Pokud jedete rychleji můžete pokračovat dál ve své pruhu bez ohledu na vozidlo vlevo. Byly časy kdy za jízdu v levém pruhu policie vybírala tučné pokuty, tyto časy jsou však ty tam.

terry

Já si myslím, že teď už by se měla auta řadit do pravého pruhu i v obci.
Ty souběžné snad už neplatí.