Nancy Novotn

Jak správně dýchat při zpěvu?

Dobrý den Mám takový problém Zjistila jsem že když zpívám tak špatně dýchám Na internetu jsem našla návody jak správně dýchat a to je do bránice ale moc to nechápu Ano chápu nadechnout se do bránice ale v jaké té z těch fází mám zpívat?(1. Nádech 2. Udržet vzduch 3. Výdech) Kdy se mám znovu nadechnout? A tak Prostě to nechápu Mohl by mi prosím někdo pomoci? Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Je možné to popsat slovně, ale pokud si to nemůžeš
osahat (to míním doslovně), těžko si to představíš.

Nádech do bránice:
Dej si ruce volně do pasu → hluboký nádech,
pod rukama musíš cítit, jak se trup rozšiřuje.

Ke zpěvu:
Zpívat musíš při výdechu, jinak by se hlasivky nerozezněly.
Znovu nadechnout se musíš tam, kde to bude vhodné. Nikdy se
nesnaž vydržet s dechem „na doraz“, hlídej si, abys netrhala
fráze, neoddělovala předložku od slova, k němuž patří a pozor,
aby ti nedošel dech vprostřed slova.

Tato „pravidla“ platí i pro mluvené slovo.

Ale nejlepší by bylo si zaplatit minimálně jednu hodinu u učitele zpěvu,
který ti to vysvětlí a předvede. Budeš si to moci před ním vyzkoušet.

Další odpovědi
xxx3

já jen zdůrazním jednu z rad ivzez – sežeň si učitele zpěvu (pokud to chceš opravdu umět a ušetřit si pracné objevování objeveného)