MadAnnie

Jak správně citovat?

Hlavně mi neposílejte odkazy na ISO normy – v tomto mi bohužel nepomůžou. Děkuji

Doslovnou citaci uvedu v kurzívě a za větu uvedu do závorky zdroj. Nebo to můžu dát dolů pod čáru s indexem. To bych snad ještě pochopila.

Ale jak na to ostatní, co doslova necituji. Například jeden odstavec čerpám z nějaké knihy, ale svými slovy. Jak toto citovat? Je možné do závorky za poslední větou uvést pouze označení (číslo) knihy, která je vzadu v seznamu literatury? Nebo se to také dává pod čáru a nebo dokonce to neoznačovat vůbec a stačí jen uvedení knihy v seznamu literatury?
Doplňuji:
A ještě otázka na řazení zdrojů – podle abecedy nebo podle použití v textu? Mnohokrát děkuji

Nejlepší odpověď
Ravenne

U nás na filozofické fakultě (nevím, jak jinde) nepíšeme zdroj do závorky za citaci, ale buď jako poznámku pod čarou, nebo za celý text (není to však to samé jako seznam literatury, ve zdroji by mělo být uvedeno i číslo strany).
Pokud nepoužíváš nějaké zásadní myšlenky z díla (jako například že podle té a té autorky se stalo to a to, i když ostatní autoři to vidí jinak; nějaká revoluční myšlenka, na kterou autor kápl), tak myslím, že stačí uvést knihu v seznamu literatury.
V seznamu literatury se dají jednotlivé položky řadit například podle jména autora nebo podle jména knihy – podle použití v textu je to poněkud obtížné, například já použiji informace z jedné knihy na různých místech v práci.

Další odpovědi
Michal Kole

citáty se píšou do uvozovek:

Náš pan premier … řekl: ""

Nebo v knize Plavání od autorů Irena Čechovská, Tomáš Miler od nakladatelství Grada na straně se píše: "".

Je to možné, buď podle abecedy nebo podle množství citací, jsou možné různé varianty